Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104422 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Wydarzenia w 2022 roku

Spotkanie autorskie z Grażyną Bochenek – relacja z Filii 4

13-05-2022

 

Spotkanie autorskie z Grażyną Bochenek – relacja z Filii 4


W poniedziałkowe popołudnie, 9 maja 2022 r., odbyło się w  Filii nr 4 w Rzeszowie spotkanie autorskie w ramach klubu czytelniczego „Spotkania z Literaturą”. Zaproszonym gościem była Pani Grażyna Bochenek, autorka książki – „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”.


Pani Grażyna Bochenek – to znana lokalnej społeczności dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów, wykładowczyni akademicka i rzeczniczka prasowa w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania oraz publicystka.


Autorka książki o Fredzie Zinnemannie jest jedną z pierwszych osób, które zajęły się historią Freda Zinnemanna, w przypadającą na 2022 rok - 115 rocznicę jego urodzin. Za sprawą dziennikarki, o postaci Zinnemanna zrobiło się głośno. Kim był zatem bohater naszego spotkania?


Fred Zinnemann (1907-1997), słynny na całym świecie amerykański reżyser filmowy, pochodzenia austriacko-żydowskiego, urodził się w Rzeszowie. Syn lekarza Oskara Zinnemanna i Anny Feiwel, wyemigrował z Rzeszowa w 1929 r. do USA, tutaj rozpoczął pracę w wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer jako reżyser filmów. Jego słynne produkcje to: W samo południe, Stąd do wieczności, Oto jest głowa zdrajcy, Dzień szakala. Jest zdobywcą aż 4 Oskarów, w jego filmach grali najsłynniejsi aktorzy światowego kina.


Pani Grażyna Bochenek aby dowiedzieć się jak najwięcej ze źródeł o twórczości filmowej Freda Zinnemanna, w roku 2017 ruszyła śladami Artysty do Stanów Zjednoczonych. Była  również inspiratorką zorganizowanego w 2018 r. Festiwalu Filmowego „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”, w którym uczestniczyły wnuki reżysera. Z inicjatywy Pani Grażyny, na jednej z kamienic przy ul. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, powstał  mural upamiętniający sylwetkę reżysera.


W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się również, że inspiracją do napisania książki o Fredzie Zinnemannie, były informacje pozyskane od najbliższej rodziny. Źródła pochodziły także z Biblioteki Amerykańskiej Akademii Filmowej w Hollywood, korespondencja Freda Zinnemanna z rodzicami, zachowana w zbiorach archiwalnych, to kopalnia wiedzy o słynnym reżyserze. Autorka, aby jak najbardziej wiarygodnie oddać sylwetkę Freda Zinnemanna, analizowała mnóstwo źródeł dotyczących losów Żydów rzeszowskich. Odnajdywała je również w zbiorach Archiwum Państwowego w Rzeszowie, Krakowie i Tarnowie oraz w Archiwum Uniwersytetu Wiedeńskiego, Urzędzie Stanu Cywilnego w Rzeszowie i Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej.


 Uczestnicy spotkania wraz z autorką prowadzili ożywiony dialog  wokół tematyki poruszanej w książce. Potwierdzili tym samym, swoje ogromne zainteresowanie historią postaci Freda Zinnemanna, która dopiero dzięki Pani Grażynie Bochenek, w pełni została przedstawiona na stronach jej książki.


Dziękujemy Pani Grażynie Bochenek za interesujące spotkanie  i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.


Barbara Ślęzak

---------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: