Archiwum wydarzeń 2021

"Żonkile 2021" - akcja społeczno-edukacyjna w Filii nr 4 - zaproszenie

19-04-2021

"Żonkile 2021" - akcja społeczno-edukacyjna w Filii nr 4 - zaproszenie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie – Filia nr 4 bierze udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile 2021”. Akcja jest organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i upamiętnia rocznicę powstania w Getcie Warszawskim – 19 kwietnia 1943 roku.

Dzisiaj, w Filii nr 4 WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Ofiar Katynia 15 w godzinach otwarcia placówki, czytelnicy odwiedzający bibliotekę będą otrzymywali papierową zakładkę w formie żółtych żonkili – symbolu upamiętniającego Powstanie w Getcie Warszawskim. Dodatkowo bibliotekarze wyeksponowali zbiory związane z literaturą obozową, zachęcając do samodzielnego zgłębienia tematyki Holocaustu.

Akcja Żonkile 2021 jest corocznym wydarzeniem, zorganizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, skierowanym w szczególności do dzieci i młodzieży. Na tę okazję POLIN udostępnia materiały edukacyjne: grafiki, audiobooki i filmy:

•  https://www.youtube.com/watch?v=p1g_6k9XBew Zofia Stanecka „Pamięć drobinek” - opowiada fantastyczną historię leśnych istot, które wzajemnie się o siebie troszczą i ratują w potrzebie. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia uczula dzieci na krzywdę i rozwija w nich empatię i chęć niesienia pomocy innym, nie niepokojąc drastycznymi scenami z okresu wojny. Opowiadanie skierowane do dzieci w wieku 6-9 lat. Czyta Julia Lewenfisz-Górka.
  • https://www.youtube.com/watch?v=8LIKFddXvdw - Film „Będę pisać” opowiada historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przenosimy się do dawnej Warszawy. Obserwujemy codzienne życie bohaterów przed wojną i po jej wybuchu. Jesteśmy świadkami utworzenia getta, przygotowań do powstania i w końcu jego wybuchu. Śledząc historię bohaterów, poznajemy ich sposoby na przetrwanie. To historia, która się nie wydarzyła, ale... mogła się wydarzyć setki razy.
  • https://www.youtube.com/watch?v=Us0mx45epiQ - „Historia z pewnej ulicy” to historia przyjaciół, mieszkających wiele lat temu przy ulicy Magnolii, gdzie przeplatały się trudne losy Żydów i Polaków w okresie wojny. Sielankowe życie dzieci przerywa wejście wojsk niemieckich na tereny Polski i konieczność rozłąki – polskie dzieci mogą zostać w swoim domu, zaś rodzina żydowska zostaje zmuszona do przeniesienia się do getta. Na szczęście przyjaźń potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach. Opowiadanie skierowane do dzieci w wieku 8-9 lat. Czyta Katarzyna Zielińska.
  • https://www.youtube.com/watch?v=apdbNIfWbkE - Film "Muranów - Dzielnica Północna" to opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci. Film jest zrealizowany w stylistyce youtuberskiej i zawiera animacje oraz archiwalne filmy i fotografie. Film "Muranów - Dzielnica Północna" jest skierowany do uczniów i uczennic klas 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych reż. Łukasz Kamil Kamiński.

WiMBP w Rzeszowie poleca:

Zbiory można rezerwować w Katalogu Centralnym. Aktualne godziny i informacje o przestrzeganych obostrzeniach są dostępne w zakładce „Godziny otwarcia”.