Archiwum wydarzeń 2019

Zgadnij, kim jesteś ? – lekcja patriotyczna

– relacja z Filii nr 4

„Czegóż płaczesz? – staremu mówi czyżyk młody –

Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody.”

„Tyś w niej zrodzon – rzekł stary – przeto ci wybaczę:

Jam był wolny, dziś w klatce i dlatego płaczę”

(Ptaszki w klatce – Ignacy Krasicki)

Pamiętna data dla wszystkich Polek i Polaków – 4 czerwca 1989 roku. Tego dnia, Polacy wywalczyli sobie wolność, odbyły się pierwsze po II wojnie światowej, częściowo wolne, jakże ważne wybory parlamentarne, które doprowadziły do obalenia w Polsce komunizmu.

W 2019 roku, przypada okrągła 30 - ta rocznica wydarzeń czerwcowych. Na pamiątkę wyborów, w 2013 roku Sejm RP ustanowił 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.

Z tej to okazji w Filii nr 4, odbyła się uroczysta lekcja patriotyczna dla dzieci z klas nauczania początkowego.

Krótka pogadanka o najnowszej historii Polski, wprowadziła dzieci w temat wyborów parlamentarnych, ukazała im rangę tego wydarzenia zarówno dla Polski jak i całej Europy. Wygrane wybory doprowadziły bowiem do obalenia PRL-u i panującego powszechnie komunizmu. Po tej transformacji powstała  III Rzeczpospolita Polska, kraj wolnych Polaków.

Aby unaocznić dzieciom, jak 4 czerwiec 1989 roku jest ważną datą dla naszej Ojczyzny, zaprezentowaliśmy historię „Okrągłego Stołu” i polityków, którzy mieli istotny wpływ na przebieg wyborów parlamentarnych oraz wydarzenia czerwcowe. Po tej transformacji ustrojowej, w naszej ojczyźnie nastąpiły istotne zmiany we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

Dzieci z niedowierzaniem oglądały ilustracje z okresu PRL-u, trudność stanowiło dla nich zrozumienie faktu, jak można było żyć w tak zniewolonym przez ustrój kraju. Aby pojąć istotę wydarzenia, rozwiązywały quiz o tematyce wyborczej, porównywały czasy przed i po 1989 rokiem, poznały stolice oraz historię polskich symboli narodowych, które mają rangę najwyższych wartości w naszej ojczyźnie.

Na zakończenie spotkania, dzieci wypowiadały się na temat wolności w szerokim tego słowa znaczeniu. Jednoznacznie uznały, iż wszelkie zniewolenie, prowadzi do zahamowania rozwoju jednostki i ma negatywny wpływ na jej funkcjonowanie w społeczeństwie.

Jesteśmy przekonani, że te 30 lat wolności, ugruntowało pozycję Polaków w Europie i nigdy więcej nasz naród i nasza ojczyzna nie będzie poddana żadnemu niewolnictwu. Dzieci niezwykle radośnie okazały entuzjazm z faktu, iż przyszło im żyć i kształcić się w wolnym kraju, z entuzjazmem ułożyły napis WOLNA POLSKA.

Wyrażamy nadzieję, iż ta trudna lekcja patriotyzmu, stanowi dla dzieci pełną odpowiedź na pytanie „Zgadnij, kim ty jesteś?”

Barbara Ślęzak

---------------------------------------------------------------------------