Archiwum wydarzeń 2017

Książka na wakacjach – relacja z Filii nr 4

30-08-2017

Książka na wakacjach – relacja z nr Filii 4

Tegoroczne wakacje w  bibliotece rozpoczęliśmy 4 lipca spotkaniem z "Księżniczkami i Królewiczami z różnych zakątków świata". Do zabawy wykorzystano dostępną literaturę dla dzieci i scenariusze zawierające propozycje zabaw plastycznych i animacyjnych, w wyniku których powstały bajecznie kolorowe postaci.

W kolejnych dniach, 6 i 11 lipca bibliotekarze udali się z dzieciakami do krainy logicznych zabaw, konkursów, literackich quizów, kolorowych puzzli, gier planszowych i stolikowych.

Największym zainteresowaniem cieszyły się spotkania plenerowe na placu zabaw i w Parku Sybiraków, będące w najbliższym sąsiedztwie biblioteki. Pierwsze z nich, 18 lipca pt. "Dinozaury – archaiczne zwierzęta", zaplanowaliśmy na zielonej polanie. Za pośrednictwem książek o prehistorycznych stworach uczestnicy imprezy udali się w wirtualną podróż w odległe prehistoryczne czasy. Bibliotekarze zaproponowali wiele ciekawych zabaw edukacyjnych, manualnych i ruchowych, m.in. „poszukiwania archeologa”, „tropimy łapy dinozaurów”, „niezwykłe znalezisko”, „ulubiony dinozaur” oraz budowę mini Parku Jurajskiego z wykorzystaniem przygotowanych rekwizytów i znalezionych szyszek, gałązek i liści.

W kolejnym dniu - 20 lipca - w pobliskim parku pojawili się nowi przybysze Nudzimisie – zabawni goście o wielkich uszach i wspaniałym sercu z książek Rafała Klimczaka. Zaprezentowane bajki stały się inspiracją do wesołej rodzinnej zabawy i rywalizacji. Organizatorzy zapewnili wiele niespodzianek: „na plaży”, „do celu”, „tor przeszkód”, „powietrze można usłyszeć” i wiele innych sposobów na odnudzanie.

Wyspa Robinsona to kolejna propozycja Filii nr 4 na wakacyjne dni. Spotkanie odbyło się 27 lipca, w pięknej scenerii, wśród zadrzewionych pagórków i letniej zieleni. Wstępem do wielkiej przygody było odnalezienie starej skrzyni, odczytanie ukrytego w niej listu z zadaniami i  wytropienie skarbu piratów.

W pierwszym dniu sierpnia dzięki słonecznej aurze ponownie zagościliśmy na naszym zielonym wzgórzu. Tym razem w towarzystwie Jasia i Małgosi. W roli lektorki wystąpiła Karolinka z Bielska Białej – dorosła już uczestniczka naszych wakacyjnych spotkań sprzed lat. Po przeczytaniu baśni, pod nadzorem rodziców ruszyła fabryka słodkości do udekorowania Chatki Baby Jagi. Na zakończenie zaproponowano również kilka zabaw animacyjnych „poszukiwacze grzybów”, „zbieracze kwiatów”, „do celu”. W naszym bajkowym domku czekały na uczestników zamknięte na złoty kluczyk napoje i słodkości.

3 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie plenerowe stanowiące połączenie rozrywki z edukacją sportową pod hasłem „Aktywny czytelnik”. Zorganizowano „bieg kelnera”, „kolory”, „slalom pingwinka”, „ping pong”.

Słoneczna pogoda uradowała uczestników spotkań pod chmurką z ulubionym Elmerem w dniu 8 sierpnia. Sympatyczny słonik przygotował książki do czytania oraz wiele bajkowych zagadek z niespodzianką. Ostatnie spotkanie 10 sierpnia pod hasłem Detektyw w bibliotece zainspirowało do logicznego myślenia. Krzyżówki, quizy, kalambury pobudziły dziecięcą wyobraźnię i pozwoliły zdobyć laur „mądrej główki”.

Tradycyjnie wszyscy uczestnicy otrzymywali na spotkaniach drobne upominki i nagrody ufundowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczna w Rzeszowie. W spotkaniach organizowanych przez Filię nr 4 wzięło udział 212 osób, w tym 30 rodziców.

Ciekawa i urozmaicona oferta kulturalna naszej placówki sprawdziła się również w tym roku. Spotkania przebiegały w przyjaznej atmosferze, zostały pozytywnie przyjęte przez dorosłych opiekunów dzieci. Przyczyniły się do integracji wielopokoleniowej i środowiskowej. Mamy nadzieję, że spędzony wspólnie czas zaowocuje na przyszłość rozwojem naszej placówki i czytelnictwa.

Danuta Hulek

--------------------------------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów