Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105955 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

„Sztuka jest ucieczką… o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu” – relacja z Filii nr 4

16-06-2017

 „Sztuka jest ucieczką… o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu”
– relacja z Filii nr 4


W czwartkowe popołudnie 13 czerwca 2017 r., na spotkaniu klubu czytelniczego dla dorosłych z cyklu „Spotkania z Literaturą”, gościliśmy Barbarę Adamską – historyka sztuki, pasjonatkę kultury i literatury w szerokim tego słowa znaczeniu.


Tematykę prelekcji stanowiła twórczość artystyczna Stanisława Ignacego Witkiewicza, która kumuluje w sobie kilka epok malarskich. Witkacy był twórcą niezwykłym, bardzo oryginalnym jak na epokę Młodej Polski i zakopiańskiej Bohemy, epatował pogardą w stosunku do utartych konwenansów i szablonów. Był nieprzeciętnie uzdolniony pod każdym względem, dlatego stworzył własną teorię Czystej Formy w malarstwie i sztuce. Według mistrza najważniejsze w tworzeniu to brak konkretnego tematu ograniczającego go, a artysta powinien tworzyć dzieło bez użycia umysłu, ale za pomocą samej dłoni. Całość swoich poglądów artysta skupił w swoim dziele estetycznym zatytułowanym „Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia” zawierające Teorię Czystej Formy.


Barbara Adamska w swojej niezwykle interesującej prelekcji naświetliła nam bogatą sylwetkę nieprzeciętnie uzdolnionego malarza. Bowiem twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza to mieszanina stylów i kierunków w malarstwie, artysta szokuje czarnym kolorem i konturem albo wręcz jaskrawymi barwami, obrazy jego są bardzo plastyczne, tytuły groteskowe, a cała sztuka jest ucieczką od otaczającego go absurdu. Witkiewicz w swojej twórczości malarskiej skupiał się głównie na portretowaniu, które traktował jako formę użytkową. Stanowiły one swoiste perełki sztuki, których domagała się cała ówczesna elita Młodej Polski.


Barbara Adamska w sposób bardzo plastyczny opowiadała uczestniczkom spotkania o życiu i twórczości wielkiego artysty. Prelekcja była niezwykle ciekawa, przybliżyła ona wiele nieznanych nam faktów z bujnego życia nietuzinkowego twórcy, dzięki którym sylwetka Stanisława Ignacego Witkiewicza jest nam bliższa.


Uprzejmie dziękujemy Barbarze Adamskiej, osobie obdarzonej niezwykłym darem w przekazywaniu informacji oraz nawiązywaniu relacji między uczestniczkami spotkania. Mamy nadzieję na kontynuowaniu dalszej współpracy z Biblioteką, jako instytucją kultury promującą  ciekawe osobowości oraz prezentującą ich oryginalne pasje.


Barbara Ślęzak

---------------------------------------------------------------------------



GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: