Archiwum wydarzeń 2017

Techniki relaksacyjne –

trening autogenny Schultza –

Filia nr 4

W ramach spotkań klubu czytelniczego dla dorosłych, 18 kwietnia 2017 r., zaprosiliśmy do Filii nr 4 specjalistę z dziedziny psychologii – Donata Dutkiewicza – doktoranta Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie.

Spotkanie było kontynuacją prelekcji z poprzedniego miesiąca, dotyczącej zjawiska stresu w życiu codziennym. Wśród wielu czynników niezwykle istotnych w odstresowaniu człowieka, a popartych naukowymi badaniami nasz Gość wymienił na pierwszym miejscu czytanie. Okazuje się, że wystarczy 6 minut dziennie obcowania z książką, aby odreagować całodniowy stres. Tekst literacki ma ogromną przewagę nad innymi czynnikami, przykładowo aż 100% większy niż uprawianie sportów, 300% większy niż gry komputerowe. Prowadzący płynnie przeszedł od strony teoretycznej do praktycznej, czyli jak radzić sobie z objawami stresu za pomocą technik relaksacyjnych.

Spośród wielu technik zaprezentował uczestniczkom spotkania trening autogenny Johannesa Schultza, niemieckiego dermatologa, który opracował własny system ćwiczeń, korzystając z metod stosowanych w jodze oraz medytacji zen. Praktyka ta równoważy energię ciała i umysłu. Dzięki elementom autosugestii można wpłynąć na swój organizm i świadomie wywoływać stan spokoju, odprężenia i relaksu.

Wszystkie uczestniczki spotkania wzięły aktywnie udział w zaprezentowanej przez naszego Gościa technice relaksacyjnej, a po jej zakończeniu dzieliły się swoimi odczuciami. Panie zgodnie stwierdziły, iż technika ta umożliwia każdemu uczestnikowi pełne zrelaksowanie się po całodziennym dniu, kiedy jesteśmy narażeni mimowolnie na sytuacje stresogenne.

Barbara Ślęzak

-------------------------------------------------