Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105521 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

KOLEKCJONERSKIE SKARBY WOJCIECHA JAMY - Filia nr 4, ul. Ofiar Katynia 15

30-04-2011

KOLEKCJONERSKIE SKARBY WOJCIECHA JAMY

 
Komiks jest wyjątkowym gatunkiem sztuki, nieodłącznie związanym z literaturą. Z tego powodu akcentujemy jego obecność w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich.
Dnia jego narodzin doszukiwaliśmy się wspólnie z naszym gościem Wojciechem Jamą i młodzieżą ze Szkoły Podstawowej Nr 22 w Rzeszowie w odległych czasach historycznych. Obraz zaczął odgrywać ogromną rolę w kulturze już przed wiekami. W starożytnym Egipcie pierwsze komiksy dotyczyły życia ludzi oraz faraonów i ich bogów, w średniowieczu tworzono już historie obrazkowe z krótkimi komentarzami , ukazujące bohaterskie czyny, sławiące postaci świętych. Z relacji W. Jamy rozwój komiksu datuje się na wiek XIX, kiedy to zaczęto publikować krótkie humorystyczne scenki w codziennej prasie.
 W tym czasie w Stanach Zjednoczonych wyłoniły się jego typowe cechy – krótka i zwarta budowa złożona z kilku obrazków w formie paska oraz dymki z tekstem. Komiks tworzony jest najczęściej przez autora scenariusza i rysownika, bądź zespół artystów.  Do połowy XX wieku drukowano je w gazetach w kolorach  czarno-białych, później pojawiły się komiksy kolorowe w różnych formach m.in. wydawnictwa zeszytowe, książki, albumy, wydania bibliofilskie.
W Polsce za protokomiks uważa się ilustrowaną historię Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. W okresie cenzury PRL-u wywodząca się z angielskiego nazewnictwa nawa komiks była niepożądana. Wprowadzono wówczas historyjki obrazkowe i kolorowe zeszyty. W XX wieku  czytelnicy zaczytywali się w przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka , Kapitana Żbika, Pilota śmigłowca, Kapitana Klosa, Thorgala, Asterkisa i Obeliksa, Kajko i Kokosza. 
Wojciech Jama pasjonuje się kolekcjonerstwem od wielu lat. Posiada w swoich zbiorach wiele niezwykłych przedmiotów. Komiks oczarował go i miał duży wpływ na wybory życiowe. Marzy o stworzeniu Muzeum Komiksu, na wzór istniejących na całym świecie miejsc pamięci o wytworach ludzkiej kultury. Prezentował na spotkaniu komiksy przedwojenne i współczesne wydawane w formie książek, czasopism, puzzli, kart telefonicznych, oraz miniaturki bohaterów komiksów, zegarki, breloczki, karty, gry planszowe, publikacje kolekcjonerskie związane z historią tego gatunku sztuki, komiks w wersji cyfrowej , oryginalne matryce i prace z imienną dedykacją.
Młodzież z dużym zainteresowaniem śledziła kolejne losy komiksu i żywo uczestniczyła w dyskusji, wymieniając się własnymi doświadczeniami.  
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: