Archiwum wydarzeń 2013

09-04-2013

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

– lekcja biblioteczna w Filii Nr 3

„Książka to nasz przyjaciel”, była tematem lekcji bibliotecznej, której celem jest kształtowanie zainteresowań czytelniczych, poznanie utworów literatury dziecięcej (opowiadań, bajek, wierszy, baśni i legend) z jednoczesnym ukazaniem roli książki w życiu dziecka.

”Mam przyjaciela - wielki skarb,

Największą radość w świecie.

Któż to? Aha, nie powiem, nie...

Z łatwością odgadniecie. (...)

Tak, książka to przyjaciel mój-

Przyjaciel prawie żywy.

On opowiada cudów moc,

O świecie prawi dziwy.

Więc cieszę się, że książkę mam.

Och, czytać pragnę wiele!

Nie niszczę ich, bo książki me

- najlepsi przyjaciele!”

B.S. Kossuth pt. „Wielki skarb”

Podczas wizyty w bibliotece, przedszkolaki miały możliwość zobaczenia jak dużo jest różnorodnych książek. Dzieci dowiedziały się jakie serie książek mogą wypożyczyć. Chłopaków zainteresowała seria „Glob – Odkrywanie Świata”. Płeć piękna zwróciła szczególna uwagę na książkę „Muffinki dla każdej dziewczynki”, którą chciały wypożyczyć, aby przygotować mamie lub tacie pyszny smakołyk. Wszystkich zaciekawiła książka, która wyglądała jak płyta CD. Dzieci dowiedziały się, że jest to audiobook, czyli książka do słuchania.

Nadszedł czas na zwiedzanie biblioteki. Sześciolatki wiedziały, jak należy zachowywać się w czytelni i do czego ona służy. A mianowicie, mogą tu przyjść i mile spędzić czas, pooglądać książki lub czasopisma, porysować czy też poukładać puzzle. Oczywiście w ciszy, bo to jest właśnie zasada korzystania z czytelni i biblioteki. Tutaj rozmawia się szeptem, aby nie przeszkadzać innym. Przedszkolaki chciały się dowiedzieć w jaki sposób można wypożyczać książki, jak należy dbać o książki. „Tajemne przejście” pomiędzy regałami z książkami wzbudziło zachwyt. Słychać było szepty: „ale super labirynt, ekstra, ale dużo książek”. Także zatrzymaliśmy się przy stanowiskach komputerowych, aby wyszukać ważnych informacji dotyczących biblioteki.  Dzieci dowiedziały się, że w czytelni można również skorzystać z Internetu. Mieli także możliwość zajrzenia do szufladek z tysiącami kart - katalogu. Dzieci obiecały, ze będą dbały o książki wypożyczane z biblioteki oraz te, które mają w domu. Zadeklarowały, iż nie będą zaginały rogów, a używały zakładek do książek, które dostały na zakończenie lekcji.

Przedszkolaki po powrocie do domu obiecały odbyć poważną rozmowę z rodzicami. Otóż, rodzicu drogi, zapisz swoje dziecko do biblioteki, aby mogło ono od najmłodszych lat rozwijać zainteresowania czytelnicze i „przyjaźnić się z książką”.

Katarzyna Mazur-Zuber

_____________________________________________________________________________________