Archiwum wydarzeń 2012

BIBLIOTEKA CIĄGLE w GRZE - Filia nr 3

21-05-2012

Tydzień Bibliotek pod hasłem "Biblioteka ciągle w grze"
– Filia Nr 3

„Biblioteka ciągle w grze!” to hasło tegorocznego IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Nasza filia, jak co roku włączyła się w tę akcję proponując szereg imprez i spotkań, których celem była promocja książki, czytelnictwa oraz naszej biblioteki.

Pierwszego dnia odbyło się u nas spotkanie „Polska i Ukraina we wspólnej Europie” poprowadzone dwie studentki rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, członkinie Koła Naukowego Forum Inicjatyw Europejskich pochodzące z Ukrainy we współpracy z Panią Ewę Nowak – Koprowicz z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej. Zajęcia niezwykle ciekawe dla dzieci, przybliżające kulturę Ukrainy i łamiące stereotypy, jakie funkcjonują nie tylko wobec naszego sąsiada, ale i innych krajów.

„Akwarelki” były to kolejne zajęcia z cyklu „Zabawy plastyczne”. Przychodzą na nie dzieciaki kochające rysować i malować. Tym razem próbowaliśmy swoich sił w malowaniu akwarelami, sprawdzając, jakie efekty można nimi uzyskać.

Zorganizowałyśmy także spotkanie z Panią Katarzyną Lubas z Muzeum Dobranocek. Tematem były „Bajki z okienka”. Dzieci spotkały się ze znanymi im z telewizyjnego ekranu bohaterami, poznały różne ciekawostki z nimi związane np. dlaczego Miś Uszatek ma klapnięte uszko. Dowiedziały się, że w kilku miejscach w Łodzi można zapłacić dukatami z wizerunkiem tegoż misia. Obejrzały szereg rekwizytów i fotografii bajkowych postaci i na samym końcu także kilka fragmentów bajeczek.

W spotkaniu „Książka i biblioteka” z cyklu „Wędrówki z książką”, uczestniczyły dzieci z kilku grup przedszkolnych. Zajęcia miały formę pogawędki na temat książek i czytania. Zaproponowałyśmy też dzieciakom książki wartościowe, rozwijające zainteresowania oraz ciekawe nowinki wydawnicze.

Z wykładem pt. „Człowiek czytający czy oglądający – zmiany współczesnego modelu uczestnictwa w kulturze” zawitał do nas prof. Kazimierz Ożóg. W sposób niesztampowy i jednocześnie prosty nakreślił młodzieży obraz dzisiejszej kultury czytelniczej, jej kondycję osłabioną zarówno przez kulturę obrazkową jak i ogrom bezwartościowych treści, jakie oferuje nam Internet. Zachęcił młodzież do wyrobienia w sobie selektywnej postawy sięgania po rzeczy naprawdę wartościowe, po książki w szczególności. To daje nam prawdziwą wolność, ponieważ to my sami decydujemy, którą książkę przeczytamy, nie ma tutaj miejsca na marketingowe manipulacje, jakim jesteśmy poddawani przez telewizję.

W tym czasie odwiedziłyśmy także dzieciaki z zaprzyjaźnionego Przedszkola Nr 38. Jak co miesiąc i tym razem w ramach cyklu „Bajkowi bohaterowie z wizytą u przedszkolaków” czytałyśmy maluchom bajki. Tym razem realizowałyśmy temat „Odlotowe zabawy słowem”.

„Baśnie, bajki, bajeczki – nasze ulubione książeczki” to zajęcia dla dzieci z Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych „Mieszko”. Dzieciaki wysłuchały bajkę terapeutyczną Marii Molickiej „Księżycowy domek”, co posłużyło za wstęp do rozmowy z nimi o sposobach radzenia sobie z konfliktami w swoim najbliższym otoczeniu. Ponadto nasi goście wzięli udział w różnych zabawach, kalamburach i zagadkach, zajadając się słodkim „conieco”.

Tydzień Bibliotek w naszej filii był bogaty w wydarzenia, odwiedziło nas mnóstwo dzieci. Daje nam to dużą satysfakcję i pozwala mieć nadzieję, że dla naszych gości był to dobrze spędzony czas.