Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104728 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Gawęda dr Krzysztofa Ruszla w Filii nr 3

30-09-2010
W ramach II Rzeszowskich Spotkań z Literaturą Współczesną pod hasłem: GAWĘDY GALICYJSKIE Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie Filia Nr 3 zorganizowała spotkanie pt.
Dzisiaj o kulturze ludowej w Galicji… gawęda dr Krzysztofa Ruszla.
 
KRZYSZTOF RUSZEL, ur. w 1944 r. w Łańcucie
W latach 1962 - 1967 studiował etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
W roku 1975 uzyskał doktorat na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął w 1967 r. w Dziale Etnograficznym Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Przez 2 lata /1968 - 1970/, pracował jako asystent w Katedrze Etnografii Słowian UJ w Krakowie. W 1970 r. został kierownikiem Działu Etnograficznego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, a od 1990 r. był kierownikiem Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli - Oddziału Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
Para się również pracą pedagogiczną. Prowadził wykłady z etnografii w WSP, a obecnie jest wykładowcą na Uniwersytecie Rzeszowskim prowadząc zajęcia ze studentami pedagogiki pracy kulturalno - oświatowej, historii oraz archeologii. Jest również wykładowcą w Studium Kulturalno Oświatowym kształcącym choreografów.
Jest autorem licznych artykułów naukowych, katalogów wystaw, recenzji i popularnych artykułów prasowych. W roku 1985 został laureatem Nagrody im. Franciszka Kotuli.
 
Nasz prelegent wyjaśnił pojęcie kultury ludowej, ramy czasowe kultury ludowej Galicji. Nakreślił jak kształtowała się kultura wiejska na przestrzeni wieków od średniowiecza czasu feudalizmu, aż po zabory. Omówił mozaikę etniczną zasiedlającą Galicję, mieszankę różnych nacji, narodowości, przedstawił ówczesny układ wsi. Zaprezentował jak na tym tle wyglądał Rzeszów.
W ramach ciekawostki przypomniał, iż uprawa ziemniaka została wprowadzona właśnie w czasach galicyjskich. Przy tej okazji wspomniał o innych uprawach oraz wyżywieniu na XIX wiecznej wsi. Wspomniał również, że przysłowia, powiedzenia, które przetrwały do czasów współczesnych służyły wówczas zapamiętaniu określonych czynności rolniczych, ale też podkreśleniu określonych zasad etycznych, zasad postępowania.
W tym interesującym spotkaniu wzięła udział młodzież z kl. 1 b Gimnazjum Nr 8 wraz z opiekunką Panią Barbarą Rubinkiewicz oraz instruktorka sieci miejskiej Pani Grażyna Nowak.
 
Spotkanie zostało zrealizowane przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu MECENAT KULTURY.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: