Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106164 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Wspomnienia pisane łzami – Sybir 1940

09-04-2010

Wspomnienia bywają ciepłe, sentymentalne, miłe, ale też gorzkie, przykre, czasem straszne. Takich „wspomnień pisanych łzami”  z syberyjskiej tułaczki miała okazję wysłuchać młodzież klas trzecich z Gimnazjum nr 8 i V LO w Rzeszowie. Podzielił się nimi gość specjalny spotkania pan Alojzy Maliszewski, jak pisze w swojej książce „ku pamięci i przestrodze”.


Pan Alojzy Maliszewski, urodzony na Wileńszczyźnie został wywieziony na Syberię 21 czerwca 1941 roku, ostatnim transportem, tuż przed wybuchem wojny niemiecko-sowieckiej. Na zesłaniu przebywał 4 lata i 8 miesięcy, pracując początkowo w kołchozie „Ochotnik”, a następnie w tartaku w Krasnojarskim Kraju. Opowiadał o swoim losie, przerwanym dzieciństwie – miał wówczas 11 lat, o losie swoich bliskich – matki i dwóch braci na tej przeklętej ziemi. Wspominał pracę ponad ludzkie siły, głód, beznadzieję, ale też tęsknotę za odmianą losu. Opisał wzruszenie, jakie towarzyszyło pierwszym wiadomościom o możliwości powrotu do kraju, sam powrót do ojczyzny, całowaniu ukochanej, wileńskiej ziemi, osiedleniu w Rzeszowie. Duże wrażenie wywarła na słuchaczach możliwość obejrzenia oryginalnych pamiątek pana Alojzego Maliszewskiego z tego okresu oraz bezpośrednia rozmowa.


Wydawać by się mogło, że historia naszego bohatera sprzed wielu lat wzbudzi jedynie zaciekawienie u młodych słuchaczy. Jednak zupełna cisza w trakcie słuchania pokazuje, że ta opowieść wywarła na wszystkich znacznie głębsze wrażenie.

 

Zarówno 70. rocznica zbrodni katyńskiej jak i 70. rocznica wywózek na Sybir posłużyły przypomnieniu tej bolesnej karty z historii Polski.

 

Prowadząca spotkanie pani Urszula Szymańska-Kujawa, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Pamięci Historycznej „Ślad”  zarysowała genezę deportacji ludności polskiej po wybuchu II wojny światowej, w czasie których w głąb Rosji sowieckiej zesłano ok. 2 mln ludzi. Omówiła miejsca wywózek, przedstawiła środowiska, z jakich pochodzili zesłani oraz ich codzienne życie, naznaczone pracą w nieludzkich warunkach, aż po repatriację i często nieprzyjazne traktowanie deportowanych przez władze PRL-u po ich powrocie do ojczyzny.


Fakty przeplatane były fragmentami wspomnień zawartych w książkach: „Zsyłka”  Marii Jadwigi Łęczyckiej, „Wspomnienia Sybiraka”  Tadeusza Hoffa oraz „Nie przeminęło z czasem”   Eugeniusza Wojnara, w pięknej interpretacji pani Jolanty Nord, aktorki Teatru Kacperek i Sceny Propozycji pana Janusza Pokrywki.


Spotkanie zorganizowała Filia Nr 3 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie w Roku Sybiraka, dnia 9 kwietnia 2010 roku.


Do udziału w imprezie włączyło się Podkarpackie Centrum Edukacyjne poprzez udział pana Janusza Ustrzyckiego – redaktora naczelnego miesięcznika „Nauczyciel i Szkoła” i udostępnienie fragmentu wystawy pt. „Matki Sybiraczki”.


Pragniemy serdecznie podziękować Zarządowi Spółdzielni Lokatorsko-Własnościowej w Rzeszowie za udostępnienie Sali na spotkanie w Ośrodku Konferencyjno-Szkoleniowym „Zodiak”.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: