Wydarzenia w 2022 roku

„List do Świętego Mikołaja” – relacja z Filii nr 20

17-11-2022

„List do Świętego Mikołaja” – relacja z Filii nr 20

14 listopada – trwa jesień, a śnieg jeszcze nie spadł. Jednak już powolutku da się dostrzec oznaki świąt. W mieście pojawiają się pierwsze ozdoby, w sklepach nieśmiało patrzą na nas czekoladowi mikołajowie, a w telewizji oglądamy czasem kolorowe reklamy z prezentami w roli głównej. Czy czujemy już magię grudniowej radości? Nawet jeśli jest na nią za wcześnie, należy się przygotować. Na przykład wysyłając list do Świętego Mikołaja. Pamiętajmy, że nasze prośby muszą dotrzeć na czas, żeby nasz dobrodziej mógł otrzymać je od listonosza.

Dlatego 14 listopada, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii spotkaliśmy się aby przygotować listy do Świętego Mikołaja.

Oczywiście najpierw grzeczne dzieci wysłuchały opowieści o Niedźwiedzim Listonoszu, aby zrozumieć jak działa poczta (nawet ta czarodziejska) i jak wędruje nasza przesyłka, przemierzając czasem najróżniejsze krainy na całym świecie.

Następnie mali czytelnicy poznali kilka ciekawostek o innych postaciach, które chętnie wręczają dzieciom prezenty. Dziadek Mróz, Befana, Śnieżynka, Trzej Królowie – miło byłoby dostać prezent od każdego z nich. Jednak na Mikołaja zawsze można liczyć.

Pod koniec naszych zajęć gdy listy i rysunki były gotowe, razem mieliśmy wybrać się na pocztę by je wysłać. Wtedy – NIESPODZIANKA! Pojawił się Mikołaj z pustym workiem aby zmieściły się w nim listy dzieci! Teraz mamy pewność, że Mikołaj pozna wszystkie nasze marzenia!

Dzieciom bardzo spodobała się ta niespodzianka. Nie ma to jak poznać samego Świętego Mikołaja w miesiącu innym niż grudzień. Biblioterapia polega właśnie na oswajaniu się z ciekawymi książkami – takimi jak ta o Niedźwiedzim Listonoszu, czy na wzbudzaniu różnych pozytywnych emocji, także radosnego zaskoczenia.

Sylwia Wierzbińska

----------------------------------------------