Wydarzenia w 2022 roku

Bajanki – bajki na poranki. „Nie! Wszystko o dziecięcej odmowie” – relacja z Filii nr 20

07-06-2022

28 maja 2022 r. w Filii nr 20 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Bajanki – bajki na poranki”. Tym razem gwiazdami naszego spotkania były ukochana przez dzieci Kicia Kocia oraz  kontrowersyjne słówko „Nie!” (koniecznie z wykrzyknikiem). Jednak spokojnie, po kolei – bo temat jest niezwykle trudny.

Jak zwykle nasze spotkanie rozpoczęliśmy od porannej gimnastyki. Tym razem kocie ruchy stanowiły naszą główną choreografię. Rozciągaliśmy się, skakaliśmy, pokazywaliśmy pazury. A ponieważ bajkowa Kicia Kocia spacerowała z mamą po supermarkecie – dokładnie rozciągaliśmy nasze szyje, podczas rozglądania się za licznymi towarami na półkach. Ale co wydarzyło się w tym supermarkecie?

W książce autorstwa Anity Głowińskiej „Kicia Kocia mówi „Nie!” odkrywamy, iż dzieci nie zawsze lubią pomagać rodzicom, zwłaszcza gdy są znudzone. Robienie zakupów było dla Kici bardzo nużące, męczące, niepotrzebne. Kotka zaczęła się więc buntować. Słowo „Nie!” spadło na biedną mamę niczym grom z jasnego nieba i doprowadziło do sklepowej tragedii. A wszystko przez to, ze Kicia Kocia nie potrafiła jeszcze radzić sobie z emocjami.

Po wysłuchaniu krótkiej opowieści o przygodach niegrzecznej kotki, porozmawialiśmy o mówieniu „nie”. W jakich sytuacjach należy używać tego słowa, a kiedy nie jest mile widziane. Dowiedzieliśmy się także jak należy radzić sobie ze złością i nudą. Te lekcje razem z Kicią Kocią były bardzo przydatne dla małych czytelników naszych zajęć.

Oczywiście kolejnym punktem spotkania były zabawy ruchowe i plastyczne.

Dzieci łapały ukryte w tunelu myszki i wkładały je do sklepowego koszyka. Następnie wykonaliśmy podobizny Kici Koci oraz jej przyjaciela Packa, aby wystąpili w teatrzyku, opowiadając o swoich niekoniecznie pozytywnych uczuciach – bo o wszystkich emocjach warto rozmawiać i nauczyć się je wyrażać.

Uczestnicy porankowej zabawy z czytaniem otrzymali pod koniec zajęć drobne upominki w postaci kolorowych kocich breloczków.

Dziękujemy za kolejny bajankowy poranek w krainie książki.

Sylwia Wierzbińska

----------------------------------------------