Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104004 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2020

Dookoła świata z książką – rosyjskie bajeczki – relacja z Filii nr 20

06-02-2020

 

Dookoła świata z książką – rosyjskie bajeczki – relacja z Filii nr 20

 

4 lutego w Filii nr 20 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, w ramach cyklu „Dookoła świata z książką” odwiedziliśmy Rosję. Dla dzieci, które uczestniczyły w spotkaniu jest to wyjątkowy kraj. Tam bowiem powstała bajka ludowa „Masza i Niedźwiedź”. Ta mała dziewczynka z chusteczką na głowie oraz jej sympatyczny, futrzany towarzysz są ulubieńcami małych czytelników, którzy przygody tego wspaniałego duetu znają niemal na pamięć. A czy słyszeliście o innych rosyjskich bajeczkach? Podczas spotkania przypomnieliśmy sobie historię dzielnych koźlątek, którym udało się wygrać z groźnym, głodnym wilkiem. Poznaliśmy także inne zwierzątka występujące w rosyjskich opowiadaniach; kurkę znoszącą złote jaja, sprytnego lisa, zająca, kogucika. Wszystkie bajeczki z ich udziałem zostały spisane lub opracowane przez znanych rosyjskich pisarzy.
 

Nasze bajanie zostało przerwane dopiero gdy zaczęliśmy dyskutować na temat rosyjskich potraw, tradycji oraz zabawek. Podziwialiśmy niepowtarzalną architekturę, zastanawiając się jak zaprojektowalibyśmy charakterystyczne budynki pełne barw, złota oraz wykwintnego przepychu. Natomiast ulubioną rzeczą i lalką dzieci okazała się słynna Matrioszka, o której stroju moglibyśmy opowiadać bez końca.


Oczywiście podczas spotkania nie mogło zabraknąć wspaniałej zabawy. Dzieci świetnie poradziły sobie podczas specjalnej gry w kręgle. Wszystkim nam zrobiło się gorąco przez to ćwiczenie. Jednak to prace plastyczne pozwoliły nam poczuć się wyjątkowo. Zadaniem dzieci było ozdobienie rosyjskiego nakrycia głowy. Ten czepek przypominający koronę nazywa się „kokosznik” i każdy uczestnik naszych zajęć mógł go przymierzyć po samodzielnym upiększeniu go. Wszyscy poczuliśmy się jak królowe i królowie, nosząc tak błyszczące, kolorowe czepce, zwłaszcza, że nasze kokoszniki były wyjątkowo ogromne.


Rosyjskie spotkanie zainspirowało nas do podjęcia wielu nowych wyzwań. Czy ktoś chciałby zostać projektantem matrioszkowej mody, kucharzem gotującym najlepsze pierożki na świecie albo znanym architektem? Wszystko przed nami. A na razie musimy poznać jeszcze więcej rosyjskich baśni. Ciekawe co jeszcze wymyślą Masza i Niedźwiedź oraz inni sympatyczni bohaterowie. Przekonajmy się! W bibliotece czeka wiele książek rosyjskich pisarzy, które tylko czekają by je przeczytać.


Sylwia Wierzbińska

--------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: