Archiwum wydarzeń 2018

„Tworzymy kulturę szacunku w sieci” - zajęcia edukacyjne w Filii nr 20 - relacja

20-02-2018

„Tworzymy kulturę szacunku w sieci”

Dzień Bezpiecznego Internetu 2018 - Filia nr 20

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był 6 lutego pod hasłem: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Akcję tę wspierają, m. in. Facebook, Multimediawszkole.pl, Rzecznik Praw Dziecka, Ministerstwo Edukacji Narodowej czy Komenda Główna Policji.

Po raz pierwszy DBI obchodzono w 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie kraje europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy i angażuje państwa świata.

Kampania ta ma na celu przede wszystkim propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, promocję pozytywnego wspierania internetu, a także zaznajamianie rodziców, opiekunów i nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa w sieci.*

Ze względu na to, że 6 lutego 2018 r. w naszym województwie trwały długo wyczekiwane ferie, spotkanie w ramach DBI odbyło się w Filii nr 20 tydzień później - 15 lutego. Do biblioteki zostali zaproszeni: sierż. Anita Furmańska, mł. asp. Kamil Niedzielski oraz asp. Waldemar Sitarz z II Komisariatu Policji w Rzeszowie.

Słuchaczami pogadanki byli uczniowie klasy VII c Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 wraz z nauczycielami.

Policjanci przestrzegli młodzież, która codziennie korzysta z internetu, że niewłaściwe używanie stron www niesie za sobą konsekwencje prawne, opowiedzieli o sytuacjach, w których podawanie danych osobowych może być przyczyną zgubną w skutkach dla właściciela konta na danym portalu, radzili, aby z internetu korzystać z rozwagą i nie wierzyć we wszystkie treści, które są w nim zamieszczane.

Mamy nadzieję, że spotkanie to uwrażliwi młodzież na rozumne i mądre korzystanie z portali internetowych i przyczyni się do zwracania szczególnej uwagi oraz reagowania na niewłaściwe zachowanie w sieci.

Teresa Lorenc-Topolewicz

*wykorzystano ze strony: http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

--------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.