Wydarzenia w 2022 roku

„Ferie jak z bajki” - relacja z Filii nr 2

01-03-2022

„Ferie jak z bajki” - relacja z Filii nr 2

Czas zimowego odpoczynku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie - Filii nr 2 pod hasłem „Ferie jak z bajki” minął w bardzo miłej i przyjemnej atmosferze. Nasi najmłodsi czytelnicy skorzystali z zajęć literackich, edukacyjnych oraz plastycznych, a te cieszyły się największą frekwencją oraz zainteresowaniem.

Pierwsze feryjne spotkanie rozpoczęliśmy od świętowania nietypowego dnia w kalendarzu – Światowego Dnia Kota. Na tę okoliczność zostały przygotowane zajęcia literackie pod hasłem: „Kot w butach”, oparte a treści bajki francuskiego bajkopisarza Ch. Perrault. Wspólnie wysłuchaliśmy historii biednego młynarczyka, który odziedziczył jedynie kota. Nikt nie spodziewał się, że to nie byle jaki kot, ale odważny, sprytny zwierzak, który potrafił znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji.  Baśniowa postać kota zachęciła dzieci do uczestnictwa w przygotowanych zagadkach oraz zabawach.

Kolejne spotkania to warsztaty plastyczne. Jedne z pierwszych odbyły się w mroźnym klimacie i scenerii, wspólnie rozmawialiśmy o zwierzętach polarnych, zgodnie z tytułem zajęć: „Dokąd niedźwiedzie wędrują nocą?”. W trakcie spotkania uczestnicy mogli zobaczyć prezentację multimedialną oraz wysłuchać kilku wiadomości oraz ciekawostek związanych z tytułowymi zwierzętami. Głównym punktem zajęć było wykonanie misia polarnego z artykułów papierniczych: tekturowej rolki, kolorowego papieru, flamastrów oraz dodatkowych ozdób. Zajęcia podsumowaliśmy mini testem sprawdzającym poznane wiadomości o niedźwiedziach polarnych. Ważnym momentem zajęć było nadanie imienia dla swojego papierowego misia.

Zajęcia „Sowa mądra głowa” inspirowane wierszem pt.: „Sowa” Jana Brzechwy, to druga propozycja warsztatów plastycznych. Po wysłuchaniu tekstu uczestnicy wykonali sowę z artykułów papierniczych. Dzieci wykazały się znakomitą kreatywnością w doborze kolorów oraz  sprawnością manualną.

Natomiast zajęcia pod hasłem: „Zagadki dla przedszkolnej gromadki”, stały się okazją do integracji grupowej oraz wspaniałej rywalizacji drużynowej. Przygotowane zagadki, łamigłówki, testy na spostrzegawczość oraz zadania ćwiczące pamięć, okazały się dobrą zabawą, która sprawiła dużo radości naszym uczestnikom.

W wolnej chwili można było obejrzeć przygotowaną specjalnie dla dzieci wystawę grafik pod hasłem: „Wędrówki Snipa i Kocia”, Pani Katarzyny Bełch – Sebastian. Wystawa przedstawiała bohaterów książeczek dla najmłodszych - Snipa i Kocia, autorstwa Stanisławy Bełch. Wystawę można było zobaczyć w godzinach otwarcia biblioteki.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz opiekunom za obecność, wspaniale spędzony czas oraz wspólną zimową zabawę.

Karina Kwas

-------------------------------------------------------------------------