Archiwum wydarzeń 2021

Kwietniowe zajęcia online - Filia nr 2

10-06-2021

Kwietniowe zajęcia online - Filia nr 2

W kwietniu Filia nr 2 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przygotowała kilka ciekawych propozycji online, z których mogli skorzystać odbiorcy naszej instytucji.

Kwiecień to czas wiosennych i świątecznych przygotowań. Z tej okazji  przygotowaliśmy tutorial „Wiosenne oczekiwanie na Święta Wielkanocne”. Wielkanocny tutorial podczas którego można było zobaczyć, w jaki sposób przygotować dekorację - świąteczny stroik, z kolorowych papierów oraz ozdób.

Ciekawą formą plastyczną z edukacyjnymi ciekawostkami, na temat różnych zjawisk pogodowych, był Dzień Tęczy, pod hasłem „Tęczowo w każdy dzień”. Wzbogacając wiedzę na temat zjawisk pogodowych, jakim jest m.in. tęcza, zaproponowaliśmy tytuły dostępnej literatury w naszej filii, na ten temat oraz w jaki sposób można przygotować ozdobę – tęcze, z materiałów papierniczych i innych kolorowych ozdób.

Oba tutoriale plastyczne przeznaczone były dla najmłodszych czytelników z pomocą osoby dorosłej.

2 kwietnia obchodzony był  Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W tym dniu przypadała również kolejna rocznica urodzin słynnego baśniopisarza H. Ch. Andersena. Z tej okazji przygotowałyśmy w formie zabawy - quiz dla dzieci, z pytaniami jednokrotnego wyboru lub obrazkami do odgadnięcia. Celem quizu było przybliżenie wiedzy na temat życia oraz twórczości autora.

23 kwietnia odbył się, przygotowany we współpracy z Filią nr 10 konkurs online „Moje Miasto Rzeszów” z wiedzy o regionie dofinansowany z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r.  Konkurs odbył się w formie quizu – testu jednokrotnego wyboru, składającego się z pytań zamkniętych i otwartych, dotyczących wiedzy o mieście Rzeszowie. Do wzięcia udziału w konkursie online była wymagana znajomość z literatury o Rzeszowie, a w szczególności: „Rzeszów – przewodnik po śródmieściu i osiedlach Rzeszowa” S. Kłosa, „Opowiadania o dawnym Rzeszowie” Z. Wikiery oraz legenda „Jak powstała nazwa Rzeszów” z książki „O krakowskich psach i kleparskich kotach” B. Tylickiej.

Nasza Filia, przyłączyła się również do akcji #challengniebiskiemotyle. Celem akcji jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. Na tę okazję przygotowałyśmy tutorial plastyczny podczas, którego można było zobaczyć w jaki sposób przygotować niebieskiego motyla z drewnianego spinacza oraz kreatywnych patyczków. Ciekawostką akcji było wykonanie zadania w kolorze niebieskim.

W tym miesiącu naszym dorosłym czytelnikom zaproponowaliśmy recenzje książki  Aleksandry Arendt „Bałtyk. Historie zza parawanu”.

Karina Kwas

---------------------------------------------------------------