Archiwum wydarzeń 2018

19-05-2018

Spotkanie autorskie z ilustratorem Arturem Nowickim
– relacja z Filii nr 16

W ramach Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiegał pod hasłem „(Do)wolność czytania”, gościliśmy w naszej bibliotece ilustratora książek dla dzieci Artura Nowickiego.  W spotkaniu pt. „Bohater na miarę książki” uczestniczyli trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Rzeszowie (pod opieką pani Marleny Malinowskiej).

Pan Artur przywitał się z widownią dość nietypowo, rysując powitalną kredkę i od razu zaczął prezentować bajki, w których możemy podziwiać jego ilustracje. W książkach obrazkowych (ang. picture books) z serii „Opowiem ci, mamo” wykonał ilustracje do tomów o statkach, samolotach i samochodach. Pokazał również powieść pt.: „Mieszko, ty wikingu!” z serii „Ale historia…”, którą lubi najbardziej ze wszystkich ilustrowanych przez siebie książek.

Nasz gość za pomocą grafiki opowiedział o procesie tworzenia bohatera, etapach powstawania ilustracji, nadawaniu niepowtarzalnego charakteru rysowanej postaci i tego, żeby ilustracja pokrywała się z opisem zamieszczonym w książce.

Autor zaprezentował narzędzia, które tworzą jego warsztat pracy. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda praca z pędzlem i tuszem oraz przekonały się, że równie istotne są węgiel i ołówek, które służą do tworzenia wstępnych szkiców.

Uczniowie mieli bardzo dużo pytań do naszego gościa. Pytali między innymi o to: „skąd się wzięła jego pasja”, „czy pracuje obecnie nad jakąś książką”, „od ilu lat tworzy ilustracje”, „ile ma na swoim koncie książek” i „z kim w przyszłości chciałby współpracować” ? Trzecioklasiści usłyszeli nawet odpowiedź na pytanie, czy nasz gość był kiedyś na żużlu.

W czasie warsztatów plastycznych dzieci miały za zadanie wymyślić i narysować bohatera odznaczającego się czymś wyjątkowym, posiadającego jakąś charakterystyczną cechę.

Często ilustrator wraz ze zleceniem, otrzymuje ustalone elementy, których musi użyć podczas tworzenia postaci. Dlatego nasi mali ilustratorzy musieli wkomponować w swoje prace wizerunki różnych nakryć głowy.

W trzeciej części spotkania, uczniowie ozdabiali i ożywiali litery, które utworzyły „literkowy dywan”.

Na koniec przyszedł czas na wspólne zdjęcie oraz pamiątkowe autografy.

Joanna Piela

Monika Kotarba

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu dofinansowanego z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego

--------------------------------------------------------------------------