Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103558 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2019

„Polskie tradycje kulinarne wielkanocne” - spotkanie z Rafałem Kocołem z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie w Filii nr 15

14-05-2019

„Polskie tradycje kulinarne wielkanocne” - spotkanie z Rafałem Kocołem z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie w Filii nr 15

 

„Polskie tradycje kulinarne wielkanocne” to tytuł spotkania z Rafałem Kocołem - kustoszem z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, które odbyło się 5 kwietnia 2019 r. Spotkanie zorganizowane zostało dla  dzieci z Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego, działającego przy Klinicznym Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Rzeszowie.     

 

Tematem przewodnim spotkania były kulinaria, które pojawiały się w okresie Wielkiego Postu i na wielkanocnym stole. Zgodnie z tradycją Wielkanoc poprzedzał 40-dniowy Wielki Post. O tradycji wielkopostnej wiadomo już było za czasów króla Jana II Sobieskiego, który po Odsieczy Wiedeńskiej,  jadł  bułeczki z nadzieniem (dzisiejsze pączki, które jemy w Tłusty Czwartek - zapusty) przygotowane przez Austriaczkę. Również w XIX-tym  wieku, pod zaborami robiono kartki świąteczne,  które miały charakter patriotyczny. Aż do Środy Popielcowej – podkreślił Prelegent - były robione uczty karnawałowe (zwłaszcza na dworach), a potem po godzinie 12.00  był podawany śledź. Przechodzono wówczas do drugiego pomieszczenia gdzie jedzono tę potrawę. W okresie Wielkiego Postu nie jedzono mięsa tylko ryby, a pod ścierką kładziono wróbla który wylatywał spod niej, jako symbol kończącego się  karnawału.

 

W czasie  postu tradycją było wieszanie  korpusu śledzia na drzewie i  tradycja gotowania żuru z resztek ryby. Garnek ten niósł chłopiec na głowie, niczego nie świadomy, a reszta chłopców biła go rózgami po nogach. Ten podskakując wylewał garnek na siebie. Potem te resztki zakopywano, jako symbol zakończenia Wielkiego Postu. Do obiadu zamiast tłuszczu dodawano olej. W Niedzielę Palmową święcono palmy. Ta tradycja przetrwała do dzisiaj, jak również konkurs na najdłuższą palmę wielkanocną.  W tamtych XVII -wiecznych  czasach, kuchnie były otwarte. Pieczono na ogniu mięsa i inne potrawy. W okresie Wielkiego Piątku jedzono tylko jeden posiłek do syta. Natomiast w Wielką Sobotę po święceniu potraw  post już nie obowiązywał. W kuchni XIX-wiecznej  ogień pod kominkiem też był otwarty. Nie było wentylacji. Zgodnie z tradycją, zamykano kuchnie gdy ciasto rosło na babkę i nie mógł wejść żaden mężczyzna. Żeby ciasto się udało, pieczono je na otwartych kuchniach, zwłaszcza w kuchniach dworskich czy mieszczańskich  pieczono babki w różnych  formach. Były też formy na barana, którego  robiono  z masła, a także z czekolady. Jan III Sobieski przygotował dla Królowej Marysieńki Baranka, który symbolizował Pana Jezusa. Baranek ten po naciśnięciu przycisku  się podnosił. Natomiast pisanki nakrapiano woskiem i je dekorowano. Jaja gotowano  w cebuli i w burakach. Ta tradycja zachowała się do dzisiaj. W Krakowie stosowano naklejanki na pisanki.

 

Tradycja straży grobowej , tzw. „Turki”, powstała także,  po Odsieczy Wiedeńskiej. Kultywowana jest ona zwłaszcza w naszym regionie. Gdy Jan III Sobieski wracał  spod Wiednia  przez Rzeszów, Radomyśl,  wracał w Wielkim Tygodniu. Żołnierze poubierani byli w stroje tureckie. W Wielki Piątek trzymali wartę przy grobie w strojach zdobycznych. I od tej pory tradycja ta trwa do dzisiaj. Śniadanie Wielkanocne było obfite w jaja i potrawy z mięs. Podczas śniadania dzielono się jajkiem święconym, jako symbolu Zmartwychwstania Pana Jezusa. Tradycja ta trwa do dzisiaj.

 

Dziękujemy Rafałowi Kocołowi z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie za przybliżenie tematu tradycji wielkanocnych i wielkopostnych.

 

Alicja Pawełek

--------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: