Archwium wydarzeń 2013

Lato w bibliotece - spotkanie autorskie z panią Niną Opic - Filia nr 15

09-07-2013

Lato w bibliotece -  spotkanie autorskie z panią Niną Opic

Dnia 3 czerwca 2013 roku w Filii nr 15, w ramach akcji Lato w bibliotece  miało miejsce spotkanie autorskie z panią Niną Opic. By umilić czas dzieciom przebywającym podczas wakacji w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie WiMBP przygotowała cykl różnotematycznych zajęć dla małych rekonwalescentów.

Gościem pierwszych wakacyjnych warsztatów była pani Nina Opic – znana i ceniona rzeszowska pisarka,  psychoterapeutka, wybitna poetka, mająca w swym pisarskim dorobku kilkanaście książek, adresowanych zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze oraz obfitowało w wiele ćwiczeń ruchowych. Pani Nina zapraszając wszystkich uczestników w podróż po poetyckiej krainie bajek, wytworzyła w szpitalnej auli niemalże sielankowy nastrój. Zapoznając dzieci z kilkoma opowiadaniami z tomików Niebieski koralik oraz Bajeczki do poduszeczki przybliżyła dzieciom pokrótce charakter swej twórczości, przekonując, że każdy może zostać sławnym. Bohaterami opowiadań naszego Gościa niejednokrotnie są bowiem milusińscy z którymi pani Nina spotkała się w realnym życiu. Ponadto to właśnie dzieci często są autorami ilustracji do opowiadań pisarki.

Interesującym etapem zajęć była również „konferencja prasowa”. Każdy uczestnik spotkania, wcielając się w rolę dziennikarza mógł zadawać pani Ninie pytania, na które ona chętnie i wyczerpująco odpowiadała. Z owej konferencji, milusieńcy dowiedzieli się między innymi o doświadczeniach i historii kariery naszego Gościa. Na przykład dowiedzieli się, że talent poetycki pani Niny ujawnił się już w dzieciństwie, kiedy to często pisała wiersze do pamiętników swych koleżanek. Innymi ciekawymi informacjami, jakie najmłodsi poznali były doświadczenia naszego Gościa związane z licznymi zagranicznymi podróżami. Już jako nastolatka, pani Nina wykazywała cechy dobrze zapowiadającej się artystki. W tym czasie pisała bowiem do czasopism młodzieżowych, takich jak: Na Przełaj, Świat Młodych, Płomyczek. Pisarka współpracowała także z wieloma periodykami, publikując swe felietony, między innymi: Prometej, Glos Nauczycielski, Nowiny Rzeszowskie, Podkarpacie, Nowiny, Super Nowości, Przedszkolak i Mamo to ja.

Zabawa w „konferencję prasową” cieszyła się wielkim uznaniem wśród dzieci. Każdy uczestnik na zakończenie warsztatów otrzymał autograf od zaproszonego Gościa. Serdecznie dziękujemy pani Ninie za przyjęcie zaproszenia do naszej biblioteki.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------