Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106779 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2012

"CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA" - cykl spotkań czytelniczych - Filia nr 15

11-06-2012

„Cała Polska Czyta Dzieciom”

 „Czytanie łączy pokolenia”
w Filii nr 15
31.05.-07.06.2012 r.
 
               W ramach XI akcji czytelniczej "Cała Polska Czyta Dzieciom" pod hasłem: "Czytanie łączy pokolenia" Filia nr 15 WiMBP w Rzeszowie przygotowała szereg spotkań nawiązujących do tej akcji.
Były nimi:
 
”Literki w przygodę ubrane”
- spotkanie z Panem Markiem Czarnotą
 
Dnia 1 czerwca 2012 roku na Oddziale Pediatrii Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. Św. Jadwigi Rzeszowie i w Filii nr 15 odbyło się spotkanie z panem Markiem Czarnotą pod hasłem: „Literki w przygodę ubrane”.
 
Pan Marek Czarnota na początku spotkania podkreślił ważną rolę alfabetu i liter, gdyż każdy ucząc się czytać musi najpierw poznać alfabet, a ma on bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w komunikacji  między ludźmi. Przez alfabet poznajemy litery i uczymy się czytać. Bardzo ważna jest też – podkreślił nasz Gość - znajomość czytania, która poszerza naszą wiedzę i kształtuje wyobraźnię. Pan Marek zwierzył się nam, że z tekstami literackimi zaznajamiał się już od dzieciństwa. Pierwszy tekstem, który umiał zarecytować, jako mały chłopiec, był wiersz Marii Konopnickiej  „Stefek Burczymucha”. W dzieciństwie czytano mu w domu także „Potop” i jak sam zaznaczył, była to dla niego doskonała lekcja historii.

W dalszej części spotkania pan Czarnota przeczytał  dzieciom, w pięknej interpretacji, utwory Juliana Tuwima: "Lokomotywę", "Rzepkę", "Kotka", "Ptasie radio" i "Spóźnionego Słowika". Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe autografy.
 
           
„Cała Polska Czyta Dzieciom”
                                  
            Kolejne spotkanie, w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, odbyło się 4 czerwca 2012 r. z dziećmi w Regionalnym Ośrodku Rehabilitacji, przy współpracy Filii nr 15 WiMBP w Rzeszowie, gdzie w ramach akcji czytelniczej przypomniane zostały wiersze Juliana Tuwima: „Rzepka”„Lokomotywa”; „Kotek”; „Murzynek Bambo”. Uzupełnieniem czytania był udział dzieci w krótkiej inscenizacji, nawiązującej do utworów „Lokomotywa” i   „Rzepka”. Wszyscy uczestniczący w spotkaniu, w nagrodę, otrzymali pamiątkowe upominki.
 
 
„Słowo do słowa”
- spotkanie z Panią Jolantą Nord
 
„Słowo do słowa”, taki tytuł nosiło spotkanie z panią Jolantą Nord – aktorką Teatru „Scena Propozycji” w dniu 5 czerwca 2012 roku, z dziećmi na  Oddziale Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Rzeszowie, przy współpracy z  Filią  nr 15 WiMBP w Rzeszowie.
 
Gość spotkania - pani Jolanta Nord - podkreśliła, jak ważne znaczenie w naszym życiu odgrywają słowa. Czytanie uczy nas wysławiać się i poprawnie mówić. Rozwija też, wyobraźnię i poszerza naszą wiedzę o świecie. Słowo - powiedziała Pani Nord - ma dla nas bardzo dużą wartość, gdyż forma wypowiedzi  i jak ją wypowiadamy, ma dla nas duże znaczenie. Trzeba ważyć słowa, w momencie, jak mówimy, gdyż mogą one ranić, ale mogą też, przynosić radość. Ważne jest też,  jak  je wypowiadamy w stosunku do innych.
 
W dalszej części naszego spotkania pani Nord przeczytała dzieciom fragmenty tekstów z utworów :  Lisy Rojany: „Casper” ; Vivian  French: „Księżniczka Sophia i bal u księcia”  Mary Pope Osborne: „Noc wśród wojowników Nina” z serii Domek na Drzewie.
Wszystkie dzieci z zainteresowaniem słuchały pięknej  interpretacji tekstów czytanych przez naszego Gościa. 
 
 
„Strefa częstego czytania”
                       
Dnia 6 czerwca 2012 roku w ramach spotkań nawiązujących do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”- Biblioteka - Filia nr 15 WiMBP w Rzeszowie -  zorganizowała „Strefę częstego czytania”.
Uczestnikami tej akcji były dzieci z Oddziału Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 oraz ich mamy. Tym razem w lektorów znanych tekstów literackich wcieliły się mamy podopiecznych, a także pani Renata Bar ze Szkoły działającej przy Wojewódzki Szpitalu Specjalistycznym i Alicja Pawełek – kierownik Filii nr 15. 
Słuchacze spotkania zapoznali się z przygodami  Świnki Peppy z utworu ”Szkolna wycieczka”, a także z tekstem „Gdzie jest Nemo” oraz poznali bajki, których bohaterem jest Kubuś Puchatek. Julian Tuwim został przypomniany utworami: „Słoń Trąbalski”; „Rycerz Krzykalski”, natomiast utwory Jana Brzechwy ze zbioru „Brzechwa dzieciom” pt.: „Samochwała”, „Entliczek-Pentliczek”, „ZOO” i ”Na wyspach Bergamutach” zakończyły spotkanie.
 
Wszystkie dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły przygody głównych bohaterów utworów czytanych przez dorosłych, którzy w ten sposób przenieśli ich w magiczną Krainę Literatury Dziecięcej.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: