Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27106320 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

„Euro – waluta europejska” - spotkanie z Ewą Nowak

23-02-2011

Dnia 23 lutego 2011 roku Filia Nr 15 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, przy współpracy z Zespołem Szkół w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie , zorganizowała spotkanie z panią Ewą Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej. Tematyka spotkania dotyczyła „Euro - waluta europejska”. Wstępem do zajęć tematycznych było przedstawienie przez panią Ewę historii powstania pieniądza europejskiego- waluty euro – w krajach Unii Europejskiej.


Początki powstania tej waluty –przypomniała prelegentka-datują się na 1957 r. Wówczas to, w Traktacie Rzymskim ustanawiającym EWG wezwano państwa członkowskie do ściślejszego koordynowania polityki gospodarczej. Od tego czasu pracują one nad połączeniem swoich systemów gospodarczych, otwarciem rynków i ustabilizowaniem wzajemnych kursów walutowych. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku popularność zyskał pomysł jednej waluty.


„Euro” jak podkreśliła pani Ewa Nowak to waluta państw członkowskich strefy euro; w których obowiązuje jedna „wspólna” waluta. Choć wszystkie kraje Unii Europejskiej tworzą wspólny rynek, tylko część z nich należy do strefy euro i posiada euro. Euro zapewnia stabilność gospodarczą, ponieważ wspólny rynek z jedną walutą jest bardziej wydajny niż handel na wielu rynkach za pomocą wielu walut. Koszty konsumentów i firm są niższe, co sprzyja inwestycjom.


Euro wprowadzono 1 stycznia 2002 roku dla ówczesnych państw Europy. Banknoty Euro mają jednakowe awersy ,natomiast rewersy są różne dla poszczególnych krajów. Np. waluta Belgii zawiera wizerunek króla Alberta II, w Niemczech obowiązuje obraz Bramy Brandenburskiej, w Grecji – symbol dębu , bogini Europy i statków, a Hiszpania posiada wizerunek Króla Juana Carlosa I Burbona, natomiast we Francji na euro umieszczono hasło Rewolucji Francuskiej – Wolność, Równość i Braterstwo, zaś na rewersie monety Irlandii występuje Harfa.. Wszystkie te monety są pięknie wybite i są doskonałą reklamą promującą dany kraj. Nasz kraj dopiero przygotowuje się do strefy Euro. Jest to długotrwały i żmudny proces.


Uczestnicy spotkania z zapałem oglądali nominały Euro poszczególnych państw, a usłyszane informacje na pewno przydadzą im się w szkole.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: