Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104900 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

Ferie zimowe - drugi tydzień

01-02-2011

W trakcie drugiego tygodnia ferii zimowych, 25 stycznia 2011 roku, Filia Nr 15 WiMBP w Rzeszowie , działająca, przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2, zorganizowała dla dzieci z Oddziału Pediatrii spotkanie z panem Rafałem Kocołem z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Tematem spotkania była: „Historia dzieciństwa- historia zabawek”.


Pan Rafał posługując się prezentacją multimedialną, w przystępny sposób przybliżył słuchaczom historię gier i zabaw dzieci od wieku XVII do XIX. Wymienił istotne różnice, które panowały w wychowaniu w owym okresie, porównując je do dzisiejszych warunków. Do XVII wieku dzieci traktowano bardzo poważnie, nauczanie odbywało się w domu, na dworach szlacheckich, a zabawki wzorowane były na przedmiotach osób dorosłych. Nie mając własnego wzoru, bawiły się one w gry dorosłych. Powstawały wiec koniki na biegunach, huśtawki, wózki, lalki porcelanowe, armaty, wiatraki, koniki na kółkach , itp. Specjalizacja zabawek rozpoczęła się dopiero w XVIII i XIX wieku. W 1866 roku opatentowano wynalazek znany już w starożytnej Grecji, jako „Jojo”. Osobą, która zwróciła uwagę na sytuację ówczesną dziecka była Elena Key- socjalistka. Napisała książkę „Stulecie dziecka”. W książce poruszyła temat dziecka , jako osoby, a nie przedmiotu., Omówiła też przy nauczaniu zasady, jakimi powinny kierować się dzieci, a mianowicie powinny korzystać z pomocy dydaktycznych. Podzieliła naukę na cztery pory roku., np. biologii uczono się na wiosnę, gdy wszystko się rozwijało, zaś matematyki jesienią, kiedy pogoda była pochmurna i nie sprzyjała spacerom.


Zabawkę, do tej pory występującą w postaci drewnianej lub metalowej zastąpiła zabawka z materiału, której prekursorką była pani Steiff Margaret - niemka . Zaprojektowała w 1902 roku „Pluszowego Misia”  i w tymże roku rozpoczęła się jego produkcja. Sławę Pluszowy Miś zyskał dopiero w Stanach Zjednoczonych ,gdzie nazwano go Teddy Bear, na część Teodora Roosvelta - prezydenta Stanów Zjednoczonych, który uratował rannego misia podczas polowania. Miś stał się ulubioną zabawką wszystkich dzieci.


Inną zabawką, którą dzieci posługują się również i dzisiaj to kredki. W XIX w. właściciele fabryki farb Piney i Smith postanowili użyć do drewnianych ołówków oleju do utrwalania barwnika i tak powstały kredki „ Crayola” . W 1913 roku Gilbert wynalazł zabawki edukacyjne. „Mały konstruktor dla chłopców”  i „Mały chemik” . Skonstruował też ruchome zabawki między innym nakręcane żołnierzyki, lalki i kaczory . W I połowie XX wieku Charles Darrow (1930 r.) wymyślił grę umysłową „Monopol”.

 

W okresie międzywojennym dzieci bawiły się, także „Hula Hop. Po wojnie nastąpił gwałtowny rozwój produkcji zabawek. Produkowano lokomotywy, lalki szmaciane i porcelanowe, wózki dla lalek, sanki na zimę, popularne były też metalowe samochodziki z otwieranym silnikiem i drzwiami. Zaczęto wymyślać różnego rodzaju zabawki plastikowe, m. in klocki Lego (w Danii) , a także lalki „Barbie” i gry. Współcześnie produkowane są gry komputerowe i popularne Petshopy - małe zwierzątka. XX wiek to też rozwój gier sportowych. Dzieci korzystały z wrotek i rowerów, a także bawiły się sztucznymi ogniami.


Uczestnicy spotkania z dużym zainteresowaniem słuchały prelekcji pana Rafała Kocoła na temat historii zabawek , które do dziś służą wielu milusińskim.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: