Archiwum wydarzeń 2011

„Ekologia w Unii Europejskiej”

10-06-2011

Dnia 8.06.20011 roku, Oddział Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, przy współpracy Filii Nr 15 WiMBP w Rzeszowie, odwiedziła Pani Ewa Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Temat spotkania, pod hasłem: „Ekologia w Unii Europejskiej”  odnosił się do korzystania z symboli i oznaczeń ekologicznych, występujących na różnych produktach żywnościowych, w krajach Unii Europejskiej. Każdy znak posiada swoja symbolikę i pełni bardzo ważną funkcję społeczną.

Pani Ewa zwróciła szczególną uwagę na stosowanie przez producentów danego państwa , w codziennym życiu, symboli ekologicznych, które zawierają nazwę i znak graficzny, określający znaczenie i miejsce jego pochodzenia. Przez swój znak ten produkt ekologiczny jest łatwo rozpoznawalny przez konsumentów. I tak, np. nazwa Bio-Siegel określa niemiecki certyfikat ekologicznego rolnictwa; Błękitny Anioł to znak nadany przez Niemieckie Ministerstwo Środowiska, a znak symbolizujący odpady to Zielony Punkt (der Gruener Punkt). We Francji stosowany jest AB - Agriculture Biologique, a Bio Hellas jest certyfikatem ekologicznym przyznawanym w Grecji, natomiast w Polsce stosujemy symbol Zielone Płuca Polski. Symbol z trzema strzałkami oznacza opakowanie nadające się do recyklingu.

Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem słuchali informacji , dzięki którym, wszyscy powinniśmy dbać o dobro naszej Planety, i żyć zdrowo i ekologicznie.

Bio-Siegel - niemiecki certyfikat ekologicznego rolnictwa. Znak ekologiczny Bio-Siegel może być używane przez wszystkich producentów, przetwórców i sprzedawców, którzy poddali swoją działalność kontroli zgodności z normami określonymi w Rozporządzeniu EWG 2092/91 i przeszli ją pomyślnie. Pod koniec 2007 roku w informacji Bio-Siegel zgłoszonych było 42825 produktów. Jednolite logo wprowadzono w 2001 roku.

Błękitny Anioł - znak ekologiczny ten został wymyślony przez niemieckie Ministerstwo Środowiska. Symbol ekologiczny po raz pierwszy przyznano go w 1978 roku. Jest najstarszym oznaczeniem ekologicznym tego typu na świecie.

Etykietę ekologiczną można spotkać na produktach różnego rodzaju - od piły mechanicznej, przez zegarki, do komputerów. Pomaga identyfikować ponad 10 tys. produktów.

Bio Hellas jest certyfikatem ekologicznym przyznawanym w Grecji. Dotyczy żywności ekologicznej - produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Znak ekologiczny Bio Hallas przyznaje niezależna strona trzecia. Akredytacją zajmuje się IFOAM oraz Program Organics w Unii Europejskiej. Wydawanie certyfikatu ekologicznego rozpoczęto w roku 2001. Ten symbol informuje konsumenta, że produkt nie zawiera freonów, które niszczą warstwę ozonową, a tym samym przyczyniają się do globalnego ocieplenia klimatu. Na produktach tego typu (często są nimi kosmetyki) można spotkać napisy: Ozon Friendly, ozon freundlich (Przyjazny dla ozonu) oraz CFC* free (bez chlorofluorowęglowodorów, CFC - chloro-fluoro-carbon), ohne fckw.

AB (Agriculture Biologique) - znak ekologiczny stosowany we Francji. Co najmniej 95% składników produktu to składniki organiczne wyprodukowane na terenie Unii Europejskiej i są zgodne z normą EN 45011. Certyfikat ekologiczny AB przyznawany jest od roku 1985. Jest to symbol ekologiczny dotyczący żywności ekologicznej.

Statystyczny Polak produkuje obecnie ponad 350 kg odpadów rocznie. Mniej więcej tyle samo wytwarzają mieszkańcy innych ... więcej›› podobne: kosz, śmieci, odpady Zielone Płuca Polski Znak Zielone Płuca Polski informuje o wysokiej jakości usług i produktów oraz o ich przyjaznym dla środowiska charakterze ... więcej›› podobne: usługi, produkty, Polska

Zielony Punkt (der Gruener Punkt) Zielony punkt widnieje na kartonach, puszkach, butelkach i innych produktach. Jest jednym z najczęściej stosowanych znaków ... więcej›› podobne: recykling, odzysk, odpady, Niemcy.

Opakowanie nadające się do recyklingu /trzy strzałki/ - znak ekologiczny przeznaczony dla opakowań, które nadają się do ponownego przetworzenia i wyprodukowania z odzyskanych surowców innego, podobnego produktu (aluminium - puszki, tworzywa sztuczne - pojemniki, butelki, papier - torby, tektury do pakowania, wypełniacze do pudełek). Wewnątrz pętli może znajdować się liczba informująca jaki procent użytych do produkcji materiałów pochodził z recyklingu. Czasem także podaje się nazwę materiału, z którego wytworzono dany produkt ekologiczny. Wszystkie te znaki służą ludności i znajdują się na opakowaniach i produktach.

Wszyscy uczestnicy z zainteresowaniem słuchali informacji ekologicznych od naszego gościa.