Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103965 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Kultura Europy

28-04-2010

Dnia 28 kwietnia 2010 roku w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie na Oddziale Pediatrii- gościła pani Ewa Nowak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej. Tematem spotkania była „Kultura Europy”. Pani Ewa omówiła tradycję i kulturę krajów europejskich, posługując się, przygotowaną przez siebie prezentacją.


Uczestnicy zajęć dowiedzieli się ciekawych informacji o Wiedniu, w którym, co roku (od 1941 roku) odbywa się Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich (w Złotej Sali Towarzystwa Muzycznego), a w Wenecji podczas Karnawału Wenecji i Karnawału Ambrosiano (miasto we Włoszech, którego tradycja karnawałowa sięga XI w.), uczestnicy przebierają się w misterne stroje z epoki.


Irlandia- to kolejny kraj europejski, o którym usłyszeli słuchacze. Najważniejszym świętem narodowym obchodzonym w tym państwie jest Dzień Świętego Patryka (17 marca). Patron Irlandii był misjonarzem przybyłym do tego kraju, by szerzyć chrześcijaństwo. Dzięki niemu, stworzone zostały podwaliny tamtejszego Kościoła. Nieodłącznym elementem tego święta jest zielona trójlistna koniczyna i tradycja picia piwa.


W Holandii natomiast –podkreśliła pani Nowak- obchodzone jest - Święto Ognia- Las Fallas. Początki obchodów sięgają XIV wieku. Odbywa się ono co roku, od 1-19 marca, a kulminacyjną datą jest dzień 19 marca –znamionujący święto Świętego Józefa, gdzie palone są kukły tzw. Ninoty. Holandia, słynie także, z tradycji związanej z panującą królową Beatrix. W dzień zwany Dniem Książęcym –Priensjesd- w każdy trzeci wtorek września- królowa Holandii przemierza w złotej karecie ulice Hagi, by spotkać się ze swoimi poddanymi.


Dania to nastepny północy kraj, w którym obchodzone jest inne święto, zwane Świętem Flagi –Danneborg (swój początek datuje ono na XIII wiek). Flaga Duńska jest najstarszą flagą europejską.


W Niemczech natomiast między 30 kwietnia a 1 maja obchodzi się tzw. Noc Walpurgii. Według legendy Góra Brocken to miejsce, gdzie spotykały się czarownice, a w mitologii nordyckiej to noc zmarłych i złych duchów. W tę noc rozpala się ogniska. Inne znaczenie ma natomiast imię Walpurgia –dodała pani Ewa. Należało ono do angielskiej mniszki, misjonarki, która przybyła do Niemiec, by szerzyć chrześcijaństwo. Dzisiaj czczona jest w Niemczech, jako patronka chroniąca od czarów i magii.


Estonia zaś słynie z Festiwalu Pieśni i Tańca Bałtyku, który obejmuje takie kraje europejskie, jak Łotwę, Litwę i Estonię (państwa należące do Krajów Bałtyckich). Odbywa się on cyklicznie, co roku, a jego początek datuje się na ok. XIII w.


Anglia - a szczególnie Londyn- mówiła obecnym w sali Pani prelegentka -słynie z tradycji związanych z monarchią. Dużym zainteresowaniem turystów i zwiedzających gości cieszy się zmiana warty królewskiej przed Pałacem Buckingham. Pokaz warty jest bardzo widowiskowy i trwa 25 minut.


Ostatnim państwem, omawianym podczas spotkania była Belgia z jej stolicą – Brukselą, w której tworzone są na „Grand Palace”(wielkim placu z okazji wielkich rocznic) tzw. Tapis de Fleury de Bruxelles - dywany kwiatowe. Tradycja wykonywania dywanów rozpoczęła się w 1971 roku, a twórcą pierwszego dywanu był Etienne Stautemans - architekt krajobrazu.


Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała ciekawych wiadomości o poszczególnych krajach- zaprezentowanych przez panią Ewę Nowak. Informacje te na pewno będą im pomocne na lekcjach historii i geografii.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: