Wydarzenia w 2022 roku

13-04-2022

PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI
Rok Ignacego Łukasiewicza - relacja z Filii nr 13

8 marca 1822 roku, w Zadusznikach nad Wisłą urodził się Ignacy Łukasiewicz. W tym roku przypada 200. rocznica jego urodzin. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił, że 2022 rok będzie poświęcony temu wybitnemu wynalazcy i pionierowi przemysłu naftowego.

Łukasiewicz w latach 1832 – 1836 pobierał nauki u Ojców Pijarów w Rzeszowie, a następnie rozpoczął praktykę w aptece Antoniego Swobody w Łańcucie. W 1846 roku przeniósł się na dalszą praktykę do apteki Hubala w Rzeszowie. W stolicy Podkarpacia prowadził przygotowania do powstania narodowego w Galicji. Za tę działalność został aresztowany i przebywał dwa lata w więzieniu u „Karmelitów” we Lwowie. Gdy w 1848 roku opuścił więzienie, podjął pracę w aptece Piotra Mikolascha. Następnie udał się do Krakowa, gdzie w 1850 roku rozpoczął jednoroczny kurs farmaceutyczny na Uniwersytecie Jagiellońskim. Celem pogłębienia studiów farmaceutycznych przeniósł się na Uniwersytet Wiedeński. Tam też na wydziale medyczno-chirurgicznym uzyskał  w 1852 roku dyplom magistra farmacji.  Mając już nabyte podczas studiów podstawy teoretyczne przystąpił wspólnie z kolegą Janem Zehem do prowadzenia doświadczeń nad destylacją ropy, otrzymując w jej wyniku naftę, nadającą się do oświetlenia.

Pierwszy model lampy, w której jako substancja oświetleniowa została wykorzystana nafta, zabłysnęła w oknie wystawowym apteki Mikolascha, w marcu 1953 roku. W tym tez roku udało się Łukasiewiczowi namówić dyrektora szpitala powszechnego we Lwowie, aby wprowadził oświetlenie naftowe. Szpital został oświetlony w dniu 31 lipca 1853 roku. Od tej daty liczy się początek przemysłu naftowego w Galicji i na świecie.

Łukasiewicz prowadził liczne eksperymenty z ropą przy współpracy z laborantem Jakubem Kozikiem z Sokoła. Dużo też pracy przeznaczał  na doskonalenie lampy naftowej. W 1854 roku, w Gorlicach, przy skrzyżowaniu dróg do Sękowej i Wysowej zapalona została pierwsza w świecie uliczna lampa naftowa.

9 kwietnia 2022 r. w czytelni Filii nr 13 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie  odbyły się warsztaty chemiczne „Podróż do wnętrza ziemi”. Pani Joanna Obłoza z Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” w Rzeszowie przeprowadziła z dziećmi ciekawe doświadczenia chemiczne. Uczestnicy na początku dowiedzieli się kim był Ignacy Łukasiewicz i jakie miał osiągnięcia. Później pod kierunkiem Pani Joanny przeprowadzali samodzielnie ciekawe eksperymenty ze składników spożywczych.  Dzieci sprawdzały ciężar cieczy, który jest najcięższy, a który najlżejszy. Poznawały reakcje jakie zachodzą w cieczach poprzez utlenianie i styczność z innymi substancjami. Wielkim sprawdzianem z dokładności doświadczenia, były samodzielnie nadmuchane balony. Było wiele zachwytów, wspaniała atmosfera, a mali odkrywcy poznali magię bezpiecznych eksperymentów.

Dziękujemy Pani Joannie Obłozie za przekazaną wiedzę i fantastyczne warsztaty.

Beata Terlicka

-----------------------------------------------------------