Archiwum wydarzeń 2018

Kolorowy potwór wita Was - relacja z Filii nr 13

19-11-2018

Kolorowy potwór wita Was

Zdefiniowanie emocji to niezwykle trudna sztuka. Temat poważny i  bardzo istotny dla poprawności naszych relacji z samym sobą oraz innymi. O emocjach należy rozmawiać oraz trzeba się ich nauczyć.

Wraz z dziećmi z pobliskiego przedszkola postanowiliśmy „bliżej poznać nasze emocje”. Niezwykle pomocny okazał się Kolorowy Potwór, tytułowa postać książki Anny Lleanas, wyd. Mamania.

Bohater jest strasznie przestraszonym stworem, który ma „mętlik w głowie”, wszystko mu się pokręciło, nie wie co czuje i co się z nim dzieje. Z pomocą przychodzi mu przyjaciółka, z którą wspólnie postanawiają odkryć i posegregować wszystkie emocje. Rozmawiają o radości, która „jest zaraźliwa. Błyszczy jak słońce, mruga jak gwiazdy”, poruszają temat smutku „łagodnego  jak morze, słodkiego jak deszczowe dni”, nie obawiają się nazwać złości płonącej czerwienią. Odważnie stają twarzą w twarz ze strachem tzw. „złodziejem ciemności” by  zatrzymać się przy „cichym jak drzewa” spokoju i ostatecznie poczuć coś przyjemnego, cieplutkiego, różowego czyli miłość.

Wraz z bohaterami książki spróbowaliśmy rozpoznać nasze emocje, nadać im odpowiedni kolor oraz określić sytuację, w jakich występują. Dzieci opisywały sytuacje, w których czują się komfortowo, mówiły o tym co je przeraża, boli czy wywołuje uśmiech. Stworzyliśmy alfabet pozytywnych emocji oraz poznaliśmy sposób na pokonanie tych „złych”. Grupowo zamknęliśmy  negatywne emocje w  kolorowych słoikach, tzw. szklanym więzieniu aby rzadko nam towarzyszyły. Kostka emocji pozwoliła utrwalić  nam wiedzę oraz bliżej się poznać.

Dziękujemy za wspólną podróż w nasz emocjonalny świat.

Patrycja Solecka

----------------------------------------------------------------