Archiwum wydarzeń 2018

Wieczór autorski z Agnieszką Skowron-Wilusz i Januszem Pawlakiem – relacja z Filii nr 13

12-11-2018

Wieczór autorski
z Agnieszką Skowron-Wilusz i Januszem Pawlakiem

7 listopada 2018 r. w Filii nr 13 WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie, które zgromadziło licznie mieszkańców Rzeszowa  zainteresowanych wieczorem autorskim z Agnieszką Skowron–Wilusz i z Januszem Pawlakiem, twórcami książki „Rzeszowskie Piekiełko . ABC powojennych i PRL-owskich lokali.”

Dostępna od niedawna na rynku wydawniczym  nowość  dotyczy przeszłości Rzeszowa, stanowi powtórkę z historii rozrywki miasta  oraz jest  znakomitym kompendium lokali gastronomiczno-rozrywkowych działających od zakończenia II wojny do 1989 roku.

Tytułowe Piekiełko  to lokal mieszczący się w dawnym Hotelu Rzeszów, było miejscem znanym wszystkim, postrzeganym jako ekskluzywne, kultowe, dla wybranych. W książce przeczytamy nie tylko o nim, autorzy zabierają nas bowiem w sentymentalną podróż także po innych znanych miejscach.

Gościmy w  Rzeszowskiej  Klubowej, gdzie pierwsze kroki stawiał Tadeusz Nalepa, zaglądamy do Hungarii, Kaprysu, Jutrzenki, wstępujemy na rurki ze śmietaną do Ewy, na punkowy koncert do  Oto Chodzi w studenckim  klubie Akademii Rolniczej,  by w końcu zasiąść w Klubie Garnizonowym czy Tatarskiej.

Zawarte w książce liczne wypowiedzi twórców szeroko pojętej rzeszowskiej kultury przypominają czytelnikowi ówczesne trendy muzyczne, programy estradowe, panującą modę, lokalne menu.

Historia opowiedziana z humorem i  dystansem przenosi nas w tamte czasy. Czujemy klimat zadymionych kawiarni, popijamy wódkę zakąszając śledziem w śmietanie, umawiamy się na piwo lane z Leżajska to wszystko przy muzyce z repertuaru  Wodeckiego, Krawczyka, Meca czy Rosiewicza.

„Rzeszowskie Piekiełko. ABC powojennych i PRL-owskich lokali” to obszerny zbiór wspomnień i anegdot zebranych przez autorów podczas osobistych rozmów oraz archiwalnych wypowiedzi. Mamy okazję poznać  między innymi Czesława Nalepę - brata Tadeusza ,  Jerzego Dynię - rzeszowskiego muzyka i dziennikarza radiowego, Tadeusza Karczmarza- muzyka i nauczyciela muzyki, Krzysztofa „Bufeta„ Barę -wokalistę zespołu Wańka Wstańka oraz wielu innych.

Autorzy publikacji opowiedzieli nam o procesie twórczym, inspiracji oraz  źródłach informacji.

Spotkanie początkowo miało charakter wywiadu, następnie przybrało formę luźnego dialogu, wymiany wspomnień, anegdot, przeważał wesoły nastrój, jednak momentami  bywało i nostalgicznie. Był czas na indywidualne rozmowy i autografy, oraz zakup książki.

Składamy serdeczne podziękowania bohaterom wieczoru: Agnieszce Skowron –Wilusz oraz Januszowi Pawlakowi  za możliwość spotkania.

Ukłony w stronę sieci Księgarń Nova za pomoc w organizacji.

Beata Terlicka
Patrycja Solecka