Archiwum wydarzeń 2018

Książka na wakacjach czyli wakacyjne spotkania w bibliotece - relacja z Filii nr 13

13-09-2018

Wakacyjny czas beztroski i miło spędzonych chwil nieubłagalnie dobiegł końca, a nastał czas powrotu do szkoły. Miło nam jest powspominać letni okres spędzony wspólnie z naszymi czytelnikami.

Filia nr 13 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała dla najmłodszych czytelników szereg atrakcji, a w głównej roli wystąpiła oczywiście książka. Forma zajęć była różnorodna: wspólne czytanie, reklama ulubionej książki, gry literackie, zagadki oraz zajęcia plastyczne.

Na zajęciach zatytułowanych: „Z kółek i kółeczek wakacyjny obrazeczek”, „Papierowy filigran - kwiaty” oraz „Papierowe cuda z origami” dzieci opanowały sztukę składania z papieru, czyli origami i kirinami. Wykonały również kolorowe kwiaty quilingowe. Zajęcia wymagały staranności, skupienia i ogromnej precyzji, czego nie zabrakło naszym gościom.

Wiele emocji wywołały również zajęcia  pod znakiem gier planszowych. Hasło dnia brzmiało: „Zostań mistrzem gier planszowych”. Naszym celem było chociaż na chwilę odwrócić uwagę młodzieży od  świata wirtualnego i pokazać, jakie korzyści płyną ze wspólnie spędzonego czasu. Uczestnicy przyznali rację, że planszówki uczą „zdrowej” rywalizacji i otwierają na obecność drugiego człowieka.

Letnie podróże po literaturze” było kolejnym spotkaniem, które pozwoliło nam przenieść się do magicznej krainy książek. Poznaliśmy historię kapitana Pstryka oraz wiele krain, które pokonał uciekając przed Czarnobrodym, by wreszcie znaleźć schronienie w naszej bibliotece. Motyw ukrytego skarbu posłużył nam do stworzenia wspólnej wyspy oraz  dokończenia historii wilka morskiego .

Książka jak marzenie” - pod takim hasłem upłynął nam kolejny wakacyjny poranek. Tym razem naszym gościem nie był kapitan Pstryk, a Beata Krawiec, pracownik sieci Księgarnie Nova, specjalista do spraw promocji i reklamy. Jak powstaje książka? Co to jest pismo węzełkowe czy klinowe? Dlaczego warto czytać książki? Czy język migowy jest nam potrzebny? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała prowadząca zajęcia. Spotkanie wywołało wiele pozytywnych emocji i niezmiernie zaciekawiło dzieci.

Następna część spotkania upłynęła nam na tworzeniu reklamy ulubionej książki. Dzieci zgodnie z umową przyniosły własne pozycje książkowe, o których chętnie opowiedziały. Wspólnie zastanawialiśmy się jaka forma reklamy jest najskuteczniejsza. Powstały profesjonalne reklamy poczytnych tytułów.

Zamek z piasku” to kolejne spotkanie z książką, tym razem jednak w plenerze. Dzieci wysłuchały na świeżym powietrzu opowieści o Elmerze, Florku, rycerzach i księżniczkach, wzięły udział w zabawie z chustą Klanzy, pokazie kolorowych baniek oraz tworzeniu zamków z piasku.

Wspólne wakacyjne poranki zakończyliśmy spotkaniem zatytułowanym „Pamiątka z wakacji”. Mali czytelnicy tworzyli pocztówki – wspomnienia z odwiedzonych miejsc, podczas letniego wypoczynku. Dzieci wykonały swoje prace z wielką starannością, korzystając z różnych, przygotowanych przez bibliotekarkę, materiałów.

Dziękujemy naszym młodym czytelnikom za wspólnie spędzony czas.

Beata Terlicka,

Patrycja Solecka

------------------------------------------------------------------------------------------------