Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27280399 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Wydarzenia w 2022 roku

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Książkowe Łasuchy” - A. Green, D. Allwright „Kto się boi Lisa” - relacja

12-11-2022

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Książkowe Łasuchy” -

A. Green, D. Allwright „Kto się boi Lisa” - relacja


28 października 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Książkowe Łasuchy”. Omówiliśmy książkę Alison Green i Deborah Allwright pt. „Kto się boi Lisa?”.


Głównym bohaterem jest Królik, który pewnego wieczoru wracając do domu zauważył, że ktoś go ściga. Był przekonany, że to Lis chce go zjeść. Zamknął się więc „na cztery spusty” w swej norce i cieszył się, że w końcu jest bezpieczny. Nie spodziewał się jednak, że tego wieczoru jego domek stanie się schronieniem dla innych uciekinierów. I tak zawitali do niego Pan Kaczor, który uciekając przed Lisem wpadł w poślizg i zgubił wszystkie paczki, mała, przerażona  Myszka oraz wystraszona Owieczka. Pomimo początkowej niechęci oraz trudności z pomieszczeniem tylu gości, Królik przygarnął wszystkich, którzy tak jak on bali się ogromnych lisich zębów…


Tymczasem złowrogi Lis okazał się być małym, bezbronnym lisiątkiem, które szukało swojej mamy. Zwierzątka otoczyły Liska troskliwą opieką i postanowiły czekać na jego mamę. Nagle rozległo się pukanie do drzwi, a Królik nierozważnie je otworzył. Przerażonym zwierzątkom ukazał się groźny Lis. Szybko jednak okazało się, że to Lisica szukająca swego zagubionego malca. Było zbyt późno, by wracać do domu, dlatego Lisica poprosiła zwierzątka, by także  mogła skorzystać z gościnności gospodarza. Królik martwił się, że nie będzie mógł pomieścić tylu gości. Lisica jednak szybko rozwiała jego obawy, proponując swój puchaty ogon za kołderkę. Wszystkie strachy zostały przezwyciężone, a nasi bohaterowie zasnęli wtuleni w ciepłe futro Lisicy.


Wspólnie przypomnieliśmy sobie treść bajeczki i odpowiedzieliśmy na pytania, pamiętając o chronologii zdarzeń. Następnie porozmawialiśmy o naszych strachach, czego się boimy i czy jest to racjonalny strach czy tylko wytwór naszej wyobraźni. Zastanowiliśmy się czy strach może być dla nas dobry i jak go przezwyciężyć.


Gdy przyszedł czas na zabawę uczestnicy spotkania zamieniali się kolejno w liska, który próbował upolować kurki oraz w wilka, który łapał gąski.


Zajęcia zakończyliśmy pracą plastyczną przedstawiającą lisa, którego dzieci wyklejały ziarenkami: czerwonej soczewicy, ryżu, ziela angielskiego oraz igłami sosny.


Morał książki obrazuje stare przysłowie: „Nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Autorki pokazują dzieciom, że nie wszystko, co wydaje się straszne i przerażające jest takie w rzeczywistości, a lęki można przezwyciężyć dzięki sile przyjaźni i otwartości.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 26 listopada.

Monika Samolewicz

------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: