Wydarzenia w 2022 roku

07-07-2022

Odkrywajmy Europę - Czechy
Zajęcia edukacyjne w Filii nr 10 - relacja

15 czerwca 2022 r. zakończyliśmy w tym roku szkolnym cykliczne spotkania przybliżające kulturę i zwyczaje krajów Unii Europejskiej, prowadzone przez Panią Sylwię Banaś - Mazur z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct. Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej poznawali kraje, które pełniły rotacyjną prezydencję w Radzie. Od 1 lipca przewodniczyć będą Czechy i to właśnie temu krajowi poświęcone były dzisiejsze zajęcia.

Pani Sylwia przedstawiła uczniom ciekawe informacje dotyczące naszych południowo - zachodnich sąsiadów. Omówiła m.in. ustrój polityczny, położenie geograficzne, przeplatając je licznymi ciekawostkami, np., że Czechy są cztery razy mniejsze od Polski i przystąpiły do wspólnoty państw europejskich w 2004 roku, w tym samym czasie, co nasz kraj. Dzieci dowiedziały się także, że Czesi obchodzą swoje święto narodowe 1 stycznia w Nowy Rok, gdyż Czechosłowacja przestała istnieć dokładnie 31 grudnia 1992 roku. Ciekawostką było to, że ich czescy koledzy oprócz prezentów od św. Mikołaja dostają także ziemniaka lub grudkę węgla, aby pamiętały o tym, by być grzecznymi.

Prowadząca pokazała uczniom prezentację, na której przedstawione były liczne zabytki Czech. Najważniejszymi z nich był Zamek Praski, który wpisano do Księgi Rekordów Guinessa ze względu na jego powierzchnię – zajmuje 7 boisk piłki nożnej. Most Karola natomiast jest największym i najstarszym z zachowanych kamiennych mostów na świecie. Warto dodać również, że stolica Czech jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów europejskich miast.

Dzieci poznały także rozbieżności językowe, jakie występują w języku czeskim w porównaniu do języka polskiego. Przykładem może być słowo „jagoda” (czes. jahoda)- co po czesku oznacza truskawkę, natomiast sklep - piwnicę. Z kolei czescy uczniowie, w przeciwieństwie do polskich, mają odwrotną skalę ocen - 1- jest najlepszym stopniem, zaś 5- najgorszym. Na zakończenie dzieci odgadywały tytuły czeskich bajek na podstawie ich krótkich fragmentów. Wśród nich znalazł się uwielbiany przez kolejne pokolenia „Krecik”, a także „Rumcajs” oraz przezabawni „Sąsiedzi”.

Trzecioklasiści wraz z wychowawczynią wręczyli Pani Sylwii kwiaty w podziękowaniu za całoroczny cykl zajęć i możliwość zdobycia cennej wiedzy.

Monika Samolewicz

------------------------------------------