Wydarzenia w 2022 roku

Tydzień Bibliotek w Filii nr 10 - relacja

19-05-2022

Tydzień Bibliotek w Filii nr 10 - relacja

Nieprzerwanie od 2004 roku w maju, odbywa się Tydzień Bibliotek - ogólnopolska akcja, zainicjowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, mająca na celu promocję czytelnictwa i szeroko pojętej kultury słowa pisanego. To niezwykły czas, gdy każdy może na nowo odkryć bibliotekę, która jest miejscem przyjaznym, rozbudzającym wyobraźnię i kreatywność, a także pozwalającym rozwijać swoje pasje i zainteresowania poprzez liczne warsztaty i spotkania poświęcone literaturze i jej twórcom.

Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek w naszej Filii rozpoczęliśmy od spotkania czytelniczo- animacyjnego dla dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Rzeszowie, ph. „Hece w wiosennym świecie”. W oparciu o teksty literackie, wspólnie prześledziliśmy zmiany jakie zachodzą w przyrodzie, a dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę biorąc udział w wiosennym quizie. Podczas licznych zabaw przedszkolaki naśladowały odgłosy zwierząt oraz zjawiska pogodowe.

Drugim niezwykle ważnym i uroczystym wydarzeniem było „Pasowanie na Czytelnika” dzieci z zaprzyjaźnionego  Przedszkola. W poczet czytelników przyjęliśmy 22 dzieci, które w tym  roku szkolnym brały aktywny udział w cyklicznych spotkaniach animacyjno – czytelniczych ph. „W krainie bajki”. Na początku spotkania dzieci zapoznały się z prośbami, jakie kieruje do nich książka. Przed przystąpieniem do uroczystego pasowania młodzi czytelnicy musieli wykazać się znajomością baśni, ich bohaterów i przesłań, jakie ze sobą niosą. To święto sprawia, że dziecko czuje się wyjątkowo, a Biblioteka jest dla niego miejscem szczególnym, gdzie może się rozwijać w grupie rówieśników.

Kolejną propozycją skierowaną do najmłodszych czytelników było zaaranżowane spotkanie plenerowe dla przedszkolaków, promujące twórczość polskich poetów. Wesołe wierszyki bardzo spodobały się dzieciom, a wiele ciekawych zabaw i konkurencji sprawnościowych sprawiło, że uczestnicy radośnie i beztrosko spędzili czas.

Tydzień Bibliotek w naszej placówce zakończyliśmy pięknymi, baśniowymi warsztatami w aranżacji Pani Marii Gulak. Radosne spotkanie na podstawie „Pinokia” Carlo Collodiego sprawiło, że dzieci przeżyły fascynujące chwile z literaturą. Po wysłuchaniu baśni o niesfornym pajacyku, który wciąż kłamał i zasmucał swego ojca, młodzi czytelnicy dowiedzieli się, dlaczego kłamstwo jest złe i co znaczy, że ”ma krótkie nogi”. Prowadząca zaproponowała dzieciom liczne zabawy rozwijające kreatywność i spostrzegawczość. Na zakończenie dzieci wykonały drzewko szczęścia przyozdobione kwiatami z kolorowego papieru. To były niezapomniane warsztaty, pełne dobrej zabawy w baśniowym świecie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Tygodnia Bibliotek za aktywne świętowanie. Mamy nadzieję, że biblioteka zawsze będzie miejscem inspirującym i zachęcającym do pogłębiania wiedzy oraz rozwijania zainteresowań i dobrej zabawy z literaturą.

Monika Samolewicz

----------------------------------------