Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27279125 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Wydarzenia w 2022 roku

Spotkanie DKK w Filii nr 10. Włodek Goldkorn – „Dziecko w śniegu”

14-01-2022

 

Spotkanie DKK w Filii nr 10

Włodek Goldkorn – „Dziecko w śniegu”

 

13 stycznia 2022 r. po raz pierwszy w nowym roku w Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawiano na nim o książce Włodka Goldkorna „Dziecko w śniegu”. Tematyka omawianej lektury pobudziła zebrane panie do podzielenia się własnymi refleksjami dotyczącymi holokaustu oraz wydarzeń 1968 roku. Dyskusję uzupełniła prezentacja multimedialna przygotowana przez Marię Suchy.

Jolanta Jędryka

 

Włodek Goldkorn: Dziecko w śniegu.

„Dziecko w śniegu” Włodka Goldkorna to kolejna książka napisana przez urodzonego w 1952 w Katowicach Żyda, który musiał wyjechać z Polski w wyniku antysemickiej nagonki roku 1968. Jego rodzice ocaleli dzięki temu, że w 1939 wyjechali do ZSRR. Sam autor wielokrotnie podkreśla, że byli ideowymi komunistami, których nowa władza potraktowała tak, jak wszystkich Żydów. Po wyjeździe z Polski Włodek Goldkorn nie znalazł dla siebie miejsca ani w Izraelu, ani w Niemczech. Ostatecznie osiadł we Włoszech, gdzie stał się cenionym publicystą. Wielu jego przyjaciół i znajomych odebrało sobie życie, nie mogąc funkcjonować poza Polską.

 

Prolog książki „Dziecko w śniegu” to historia cioci Chajtele, która uciekając przed Niemcami, porzuciła w śniegu maleńkie dziecko. Początkowe rozdziały zawierają opis podjętej po latach wędrówki autora po Katowicach, potem krótkie wspomnienia z wyjazdu do Wiednia i relacje z prób znalezienia własnego miejsca w świecie. Autor wraca do wspomnień rodzinnych, wielokrotnie podkreślając pustkę, jaka zapanowała po wymordowaniu w czasie II wojny niemal całej rodziny.

 

Po kilku przyjazdach do Polski, w czasie których zaprzyjaźnia się z Markiem Edelmanem, Włodek Goldkorn decyduje się odwiedzić kolejne obozy Zagłady. Razem z nim jesteśmy w Auschwitz, Birkenau, Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Opisy fabryk śmierci są bardzo wyważone, wręcz skąpe w słowach, ale niesamowicie poruszające. Poszczególne części rozdzielają fotografie autorstwa Neige De Benedetti, młodej fotografki z Włoch, która towarzyszyła autorowi, dokumentując odwiedzane miejsca.

 

Po zakończeniu lektury nie sposób uwolnić się od obrazów, które maluje autor. W wielu miejscach jego komentarze są bardzo gorzkie, szczególnie gdy mówi o wrogim stosunku do ocalałych z Zagłady. Wspomina Jedwabne, pogrom kielecki i wyciąganie Żydów z pociągów. Także w powstającym państwie Izrael na ocalałych z Zagłady patrzono bardzo nieprzychylnie. Szokuje informacja, że osoby z obozowym tatuażem określano jako „mydło”. Urodzeni w Palestynie Żydzi z góry i z pewną pogardą odnosili się do ocalałych, uważając, że Żydzi europejscy, zamiast walczyć, dali się prowadzić „jak owce na rzeź”. W książce znajdziemy też relacje o filmach, ukazujących grozę Zagłady, jak też wspomnienia o znanych Żydach, w tym o zastrzelonym na ulicy w Drohobyczu Brunonie Schulzu i Jakubie Franku, bohaterze „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk.

 

Książka jest pełna przemyśleń autora, który jednak unika ocen, uważając, że nie ma jednoznacznej prawdy o Zagładzie i każda relacja świadka Szoah jest uprawniona. W mojej ocenie „Dziecko w śniegu” Włodka Goldkorna to książka, którą nie tylko powinniśmy przeczytać sami, ale także koniecznie zachęcić do lektury nasze dzieci a także starsze wnuki.

Maria Suchy

--------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: