Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27279202 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Wydarzenia w 2022 roku

Grażyna Bochenek: „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”

25-04-2022

 

Grażyna Bochenek: „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”

 

Grażyna Bochenek jest absolwentką filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 2008 obroniła na UJ pracę doktorską „Wizerunki kobiet w kinie PRL-u”. W latach 2004 – 2021 jako dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów pracowała nad cyklem reportaży „Podkarpacki Poczet Aktorów”. Jej kolejne prace to cykl audycji „Szlakiem Tadeusza Kantora”, reportaże „Nasi Ukraińcy”, „Normalni ludzie” oraz cykl „Rzeszowski Poczet Artystów”. Jednym z bohaterów tego ostatniego cyklu był właśnie Fred Zinnemann. W sierpniu 2018 Grażyna Bochenek była koordynatorką festiwalu „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”. Właśnie w ramach tego festiwalu na ścianie kamienicy przy ul. Lisa Kuli powstał mural, na którym uwieczniono szeryfa Kane’a kroczącego samotnie w stronę pieszych i kierowców. Festiwal był okazją do przypomnienia postaci Freda Zinnemanna, a w szczególności faktu, że urodził się w Rzeszowie. Dla wielu osób, także dla członków rodziny, którzy przyjechali na festiwal, taka informacja była zaskoczeniem, gdyż w wielu publikacjach jako miejsce urodzenia reżysera „W samo południe” jest podawany Wiedeń.

 

Pracując nad książką „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie” Grażyna Bochenek wykonała ogromną pracę, próbując w ciągu czterech lat intensywnych poszukiwań zrekonstruować losy Freda Zinnemanna i członków jego najbliższej i dalszej rodziny. Na formułę i zawartość książki niewątpliwie wpłynęło zaskoczenie autorki, jak mało wiemy i mówimy o przedwojennych mieszkańcach Rzeszowa, jakimi w dużej liczbie byli Żydzi. Obszerność książki i wielość cytowanych źródeł może budzić uznanie, jednak z drugiej strony wśród listów, cytatów archiwalnych i rozmów z osobami, które być może coś wiedzą, ginie sylwetka samego Freda Zinnemanna.

 

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki mają za sobą między innymi lekturę takich pozycji, jak: „Dziecko w śniegu” Włodka Goldkorna, „Przechytrzyć historię. Niezwykłe przygody człowieka, który ocalił milion książek w jidysz” Aarona Lansky’ego, „Warto żyć” Lejba Fogelmana w wywiadzie z Michałem Komarem czy „Księga wyjścia” Mikołaja Grynberga. W tym kontekście prezentowana przez autorkę krytyczna ocena zachowań współczesnych i ciągle żywy duch antysemityzmu nie są zaskakujące.

 

Mnie osobiście brakuje w książce „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie” szerszego przywołania recenzji i ocen filmów, reżyserowanych przez Freda Zinnemanna, a przytaczane przez autorkę fakty z jego kariery giną wśród mnóstwa innych szczegółów. Także brak wyraźnego podziału książki na cezury czasowe, nie mówiąc już o zatytułowaniu poszczególnych rozdziałów, znacząco utrudniają percepcję podawanych informacji.

 

Niemniej jednak przypomnienie sylwetki znanego reżysera i powiązanie go z Rzeszowem, a także zaangażowanie autorki w odtworzenie dziejów żydowskich mieszkańców miasta zasługują na uznanie. Z tego względu książkę Grażyny Bochenek „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie” powinni przeczytać nie tylko kinomani, ale przede wszystkim mieszkańcy Rzeszowa. Jest to niezbędne, aby właściwie kojarzyć i uszanować takie miejsca jak Plac Ofiar Getta czy kirkut przy ul. Rejtana.

 

Maria Suchy

------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: