Wydarzenia w 2022 roku

Francja - kraina zamków - zajęcia edukacyjne w Filii nr 10 - relacja

14-01-2022

Francja - kraina zamków - zajęcia edukacyjne w Filii nr 10

13 stycznia 2022 r. w Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu: „Najmłodsi w Europie” promujące kraje Unii Europejskiej.

Zajęcia odbyły się pod hasłem: „Francja - kraina zamków”, a poprowadziła je Pani Sylwia Banaś –Mazur z Punktu Informacji Europejskiej – Europe Direct- Rzeszów.

Edukatorka wyjaśniła dzieciom podstawowe pojęcia związane z Unią Europejską, a także czym jest obywatelstwo ziemi i krwi. Dowiedzieliśmy się, że co pół roku zmienia się prezydencja w Unii Europejskiej, a obecnie przewodniczącym jest Francja. Prowadząca opowiedziała także o zadaniach, jakie spoczywają na państwie, które pełni tę funkcję.
W obecnym czasie Francja ma za zadanie pomóc krajom europejskim wyjść z kryzysu spowodowanym pandemią.

Francja była przez długi czas monarchią, a obecnie jest republiką. Kraj ten należy do grona założycieli Unii Europejskiej. Francja jest też największym krajem wspólnoty europejskiej. Jest ona 1,8 razy większa od Polski. Prowadząca pokazała na mapie młodym czytelnikom położenie geograficzne Francji, jej sąsiadów oraz terytoria zależne. Flaga, godło i herb państwa były tematem dalszej prezentacji. Omówiona została symbolika poszczególnych kolorów: biały oznacza monarchię, czerwony – republikę, zaś niebieski odwołuje się do wielkich władców, którzy rządzili Francją.

Pani Sylwia porozmawiała z dziećmi o stolicy Francji - Paryżu oraz zwyczajach Francuzów, ich kuchni i pięknych zabytkach tego kraju, wymieniając: Luwr, Łuk Triumfalny, czy Wieżę Eiffla.

Prowadząca przedstawiła pokrótce jej historię. Wieża Eiffla powstała w 1889 roku i ma 324 m wysokości. Ciekawostką jest, że latem jest wyższa o 15 cm, gdyż pod wpływem ciepła metal się rozszerza. Ważnym zabytkiem Francji jest także katedra Notre Dame, którą dzieci znają z bajki o „Dzwonniku z Notre Dame” na podstawie powieści Wiktora Hugo.

Francja nie bez powodu jest nazywana krainą zamków. Jest ich bowiem ponad 40000. Zamki doliny Loary to duża atrakcja turystyczna Francji. Dzieci mogły zobaczyć je na mapie. Pałac Wersalski to jeden z okazalszych pałaców w okolicach Paryża. Kolejnym niezwykle ciekawym zamkiem jest zamek Guedelon znajdujący się w Burgundii. Jego fenomen polega na tym, iż budowany jest przy użyciu XIII wiecznych technik oraz replik średniowiecznych narzędzi. Projekt ten rozpoczął się w 1997 roku, a przy jego budowie pracuje 70 osób.

Luwr to największe muzeum na świecie. W jego wielkich wnętrzach znajduje się ponad 35 tys. dzieł sztuki, w tym najsłynniejszy obraz Leonarda da Vinci „Mona Lisa”.

Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej zapamiętali wiele ciekawostek na temat pięknego kraju, jakim jest Francja, jej licznych zabytków i charakterystycznej kuchni. Na zakończenie spotkania dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie i otrzymały broszurki o krajach Unii Europejskiej oraz obrazek z zamkiem do pokolorowania.

Monika Samolewicz

------------------------------------------------------------