Wydarzenia w 2022 roku

Słowenia – kraina smoków. Zajęcia edukacyjne w Filii nr 10

15-03-2022

Słowenia – kraina smoków. Zajęcia edukacyjne w Filii nr 10

3 marca 2022 r. w Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie miało miejsce drugie spotkanie z cyklu: „Najmłodsi w Europie”, upowszechniające wiedzę o krajach Unii Europejskiej. Zajęcia odbyły się pod hasłem: „Słowenia - kraina smoków”. Poprowadziła je Pani Sylwia Banaś-Mazur z Punktu Informacji Europejskiej – Europe Direct-Rzeszów. Uczestniczyli w nim uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej.

Na początku spotkania pani Sylwia wyjaśniła zgromadzonym w bibliotece dzieciom, czym różnią się od siebie dwa – często ze sobą mylone – kraje: Słowenia i Słowacja, wskazując na mapie  ich geograficzne położenie. Kolejne informacje dotyczyły podstawowych danych, m.in. liczby ludności, powierzchni lądu, długości wybrzeża. Prowadząca wyjaśniła znaczenie herbu i flagi państwa. Zaprezentowała herb stolicy Lublany (po słoweńsku Ljubljany) przytaczając legendę związaną z jej założeniem.

Słowenia została proklamowana niepodległym państwem 25 czerwca 1991 roku, odłączając się od Jugosławii, 1 maja 2004 roku przystąpiła do Unii Europejskiej.

Wizytówką kraju jest najwyższa na świecie naturalna skocznia narciarska, na której odbywają się mistrzostwa świata w skokach. Ciekawostką jest, że skoczek, który przekroczy odległość 225 m. zostaje nagrodzony specjalnie skomponowaną piosenką.

Inną ciekawostką jest parada Kurentów, ludowy obyczaj związany z karnawałem, polegający na pochodach postaci ubranych w charakterystyczne futrzane kostiumy.

Słowenia znana jest ze swych miodów. Szczególną pieczą otoczona jest pszczoła miodna kraińska, podgatunek występujący na południu Europy.

Kraj jest rajem dla miłośników przyrody. Wytyczonych jest 7 tysięcy km szlaków turystycznych. Najwyższą górą jest Triglav w Alpach Julijskich. Jego wizerunek widnieje na herbie państwa. Inną atrakcją dla zwiedzających jest Jaskinia Postojna. Zamieszkuje ją „smok” – odmieniec jaskiniowy, płaz żyjący w podziemnych wodach jaskiń krasowych południowej Europy. Dzieci, słuchając jedynie opisu przedstawionego przez panią Sylwię, narysowały „smoka”, a następnie porównały swoje obrazki ze zdjęciem umieszczonym na prezentacji. Wśród wielu miejsc interesujących dla zwiedzających jest wyspa na Jeziorze Bledzkim. Z nią również związane są liczne legendy. Wspomnieć należy też o słoweńskim wybrzeżu Adriatyku oraz o licznych zabytkowych miastach.

Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali od prowadzącej materiały promujące Unię Europejską.

Dziękujemy pani Sylwii za ciekawie przeprowadzone zajęcia.

Jolanta Jędryka

----------------------------------------------------------