Wydarzenia w 2022 roku

Ferie jak z bajki - zimowe spotkania w Filii nr 10

03-03-2022

Ferie jak z bajki - zimowe spotkania w Filii nr 10

Na tegoroczne ferie zimowe Filia nr 10 WiMBP w Rzeszowie przygotowała liczne zajęcia i atrakcje – były to gry i zabawy, spotkanie autorskie i warsztaty plastyczne. Dzieci pozostające w domach podczas zimowego wypoczynku mogły w ciekawy i kreatywny sposób spędzić ten czas w bibliotece.

Nasze biblioteczne spotkania rozpoczęliśmy 14 lutego w Walentynki. W tym roku  już po raz szósty w naszej Filii odbyła się książkowa akcja walentynkowa ph. „Randka w ciemno z książką”. Odwiedzający nas Czytelnicy mogli miło spędzić czas na warsztatach plastycznych prowadzonych przez Panią Stanisławę Bełch. Każdy mógł wykonać piękną walentynkową zakładkę, a także wypożyczyć książkę niespodziankę z romantycznym wątkiem.

Następnego dnia odbyło się spotkanie ph. „Cała naprzód”. Podczas spotkania bawiliśmy się chustą Klanzy w różne zabawy integracyjne, zręcznościowe i ćwiczące spostrzegawczość. Każda z nich dostarczyła wiele śmiechu i radości.

16 lutego na dzieci czekała niespodzianka - spotkanie z bohaterami niezapomnianych dobranocek prowadzone przez Panią Renatę Dziepak z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat swych ulubionych bajkowych bohaterów, m.in. sympatycznego Reksia, przygód Bolka i Lolka czy misia Paddingtona. Dzieci mogły także wziąć udział w quizie - „Kto pierwszy - ten lepszy” odgadując zagadki związane ze światem dobranocek. Na zakończenie spotkania uczestnicy wykonali pracę plastyczną - bałwanka Olafa z „Krainy lodu”.

W czwartek 17 lutego miało miejsce spotkanie dla miłośników kotków z okazji Światowego Dnia Kota ph. „Kociaki - słodziaki”. Dzieci lepiej poznały zwyczaje tych tajemniczych zwierząt, a także sprostowane zostały mity krążące na ich temat. Następnie rozwiązaliśmy rebusy o kociej tematyce. Na zakończenie każdy mógł zrobić kotka z papieru. Odbył się też konkurs na najładniejszą pracę plastyczną - „Mój kotek”. Również w tym dniu zorganizowaliśmy spotkanie z Gabrielą Cichowską – ilustratorką książek. Podczas warsztatów plastycznych ph. „Ożywiamy misie”, dzieci wykonały piękne misiowe prace plastyczne.

21 lutego w ofercie naszej biblioteki również znalazła się propozycja spotkania autorskiego i warsztatowego z Aliną Przydatek autorką „Wielkiej Księgi Kici Nici”. Podczas ciekawego i kreatywnego spotkania dzieci mogły porozmawiać z pisarką o jej warsztacie pracy oraz obejrzeć efekty twórczych działań.

Kolejną naszą propozycją dla dzieci były zajęcia plastyczno-techniczne pn. „Coś prostego i ładnego - origami dla każdego”. Wykonaliśmy krajobraz zimowy w technice 3D wykorzystując różne figury geometryczne z origami. Powstały piękne, śnieżne pejzaże, które dzieci z chęcią zabrały do domu, by pokazać je swoim najbliższym.

W środowe przedpołudnie 23 lutego odbyły się zajęcia edukacyjno - plastyczne ph. „Selfie z bałwankiem”. Dzieci podzielone na dwie drużyny  rozwiązywały zagadki i quizy o tematyce zimowej. Wysłuchały także wiersza Anny Łady- Grodzickiej pt. „Dziewięć bałwanków”, do którego wykonały ilustrację. Spotkanie zakończyliśmy zabawą plastyczną, której bohaterem był radosny bałwanek.

Na ostatnim wspólnym spotkaniu rozmawialiśmy o przyjaźni, dzieci uczestniczyły w przygotowanych licznych zabawach oraz wykonały portret przyjaciela wykorzystując płyty CD, materiały syntetyczne oraz różne ozdoby.  Każdy z uczestników otrzymał drobne upominki i słodycze.

Dziękujemy rodzicom, opiekunom i dzieciom za wspólną zabawę podczas zimowych spotkań w naszej filii ph. „Ferie jak z bajki”.

Monika Samolewicz

----------------------------------------------------------