Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27107341 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2021

DKK w Filii nr 10 - Matka Polka Anne Applebaum

07-06-2021

 

DKK – Filia nr 10 WiMBP w Rzeszowie

Recenzja książki

Matka Polka Anne Applebaum
w rozmowie z Pawłem Potoroczynem

 

W wydawnictwie OsnoVa ukazały się rozmowy Anne Applebaum i Pawła Potoroczyna, nagrane w Chobielinie latem 2019. Rozmowy, które złożyły się na książkę „Matka Polka”, zawierają wspomnienia począwszy od dzieciństwa w latach 60. ubiegłego wieku po czasy współczesne, czyli rok 2019 i obejmują zarówno przeżycia osobiste, jak też doświadczenia pisarskie i dziennikarskie Anne Applebaum. Podczas lektury mimo woli wspominamy „Marzenia i tajemnice” Danuty Wałęsowej, czy też „Becoming. Moja historia” Michelle Obama. Obie te książki stały się bestsellerami, które zaintrygowały polskiego czytelnika możliwością bardziej osobistego poznania kobiet, znanych z pierwszych stron gazet. Anne Applebaum do takich osób nie należy, mimo że jako żona Radosława Sikorskiego niekiedy pojawiała się w mediach. Do jej największych osiągnięć należą książki, będące owocem wielu lat żmudnej pracy w rosyjskich archiwach: „Gułag”, za który otrzymała Nagrodę Pulitzera w 2004 roku, „Czerwony głód”, będący pierwszą książką napisaną w języku angielskim o latach wielkiego głodu na Ukrainie oraz „Za żelazną kurtyną”.

 

Dziesięć lat spędzonych nad badaniami rosyjskich archiwów kosztowało ją wiele trudnych przeżyć i negatywnych emocji, wielokrotnie wspomina traumę, jakiej wtedy doznawała, widząc bezmiar ludzkiego cierpienia i okrucieństwo systemu. Te doświadczenia powodują, że nieustająco przypomina o zagrożeniach ze strony Putinowskiej Rosji. Zwraca uwagę na rolę mediów społecznościowych, które pozbawione ograniczeń, stają się polem nadużyć i wykorzystywania do ingerencji w życie społeczne, polityczne i gospodarcze wielu krajów. Trafność jej ocen podkreśla przykład znanego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. W rozmowie, która miała miejsce ponad rok temu, Anne Applebaum wyraziła zdziwienie, że mając miliony sympatyków w sieci, jeszcze żyje. Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują, że miała rację, oceniając reakcję systemu na popularność opozycjonistów w sieci (masz stu obserwujących – nikt cię nie widzi, masz sto tysięcy obserwujących – trafiasz do prokuratora, masz kilka milionów  - już nie żyjesz).

 

Wielostronnie wykształcona, znająca nie tylko starożytnych filozofów, ale także twórców sztuki współczesnej, podkreśla ogromną rolę kultury w kształtowaniu społeczeństw, przypomina, że szkoły powinny przygotowywać młodzież do rozwiązywania problemów, nie zaś tylko testów, podkreśla rolę solidnej edukacji w kształtowaniu demokratycznych społeczeństw: „Łatwiej się straszy i manipuluje gorzej wykształconymi”. Zwraca uwagę na znaczenie zaufania i poczucia odpowiedzialności w życiu politycznym.

 

Podczas lektury znajdziemy wiele informacji konkretnych, „prostujących” gazetowe sensacje, spotkamy wiele postaci polityki światowej i krajowej, poznamy poglądy kobiety, która urodzona i wychowana w USA, wykształcona w Oksfordzie, zdecydowała się zostać Polką. Anne Applebaum to błyskotliwa publicystka klasy światowej, dociekliwa badaczka historii ale także uważna obserwatorka życia społecznego.  Jedno z ostatnich zdań książki to jej zasada życiowa: „Polegam na arystotelesowskiej definicji dobrego życia. Trzeba robić right thing at the right time. Za młodu być wojownikiem, potem założyć rodzinę, jako starzec mieć miejsce wśród mędrców swojej wspólnoty, a na końcu dobrą śmierć”.

 

Nie sposób w krótkiej recenzji przedstawić tak ciekawą i złożoną książkę, jaką jest „Matka Polka” Anne Applebaum w rozmowie z Pawłem Potoroczynem. Trzeba ją po prostu
z uwagą przeczytać, pamiętając, że nie jest to lektura na plażę.

Maria Suchy

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: