Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105157 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2021

Spotkanie autorskie z Marią Paszyńską w Filii nr 10 - relacja

11-10-2021

 Dyskusyjny Klub Książki - Filia nr 10

 Spotkanie autorskie z Marią Paszyńską

 

Po wielu miesiącach przerwy, spowodowanej sytuacją epidemiczną, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki przy UTW-UR mogli wreszcie bezpośrednio uczestniczyć w dniu 6 października 2021 r. w spotkaniu autorskim z Marią Paszyńską, młodą polską pisarką, zorganizowanym w gościnnych progach Filii nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Rozpoczynając spotkanie Maria Paszyńska (rocznik 1985) przedstawiła się jako adopcyjne dziecko Warszawy, do której trafiła w wieku 6 lat. Z dużym humorem opowiadała o swoich literackich fascynacjach wieku dziecięcego i lat młodości. Jedna z jej pierwszych „poważnych” prac to napisana w V klasie szkoły podstawowej trzydziestostronicowa rozprawka na temat „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa. Potem, w trakcie nauki w klasie humanistycznej, było zauroczenie literaturą iberoamerykańską i twórczością Myśliwskiego. Studiowała na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego historię Iranu i Afganistanu, potem turkologię. Ukończyła także prawo na Uczelni Łazarskiego i przez kilka lat pracowała jako prawnik. Poruszona historiami dawnych Warszawiaków zaczęła pisać „Niebotyk warszawski”. Jak opowiadała podczas spotkania, sama wydrukowała tekst, zbindowała i wysłała do wydawcy. Było to w roku 2015. Książka okazała się sukcesem, znalazła się w finale I. edycji konkursu Promotorzy Debiutów, organizowanego przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego. Rok później w tym samym cyklu ukazała się „Gonitwa chmur”.

 

Podejmując kolejne tematy, Autorka dąży do tego, aby opowiedzieć historie tych, którzy na to zasługują. Tak było np. z Mehmedem  Paszą Sokollu, o którego losach opowiada trylogia: „Cień sułtana”, „Krwawe morze”, „Córka gniewu”. Do tej i innych powieści historycznych pisarka przygotowuje się niezwykle starannie, szukając trudno dostępnych źródeł praktycznie w bibliotekach świata. Ułatwia jej to fakt, że między innymi zna angielski, rosyjski, perski, paszto i turecki. W trakcie rozmowy wielokrotnie z wielkim szacunkiem wspominała swoje nauczycielki – polonistki i profesorów z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Opowiadała między innymi o tym, jak poruszyły ją historie, związane z ukrywaniem Żydów podczas drugiej wojny światowej. Powstał wtedy „Instytut piękności”, przypominający sylwetkę Matyldy Walter oraz „Dwa światła” – historia mistrza i ucznia – genialnego chłopca wyprowadzonego z warszawskiego getta w stroju dziewczynki.

 

Z dużym uznaniem czytelników i recenzentów spotkał się cykl „Owoc granatu”, na który złożyły się „Dziewczęta wygnane”, „Kraina snów”, „Świat w płomieniach”, „Powroty”. W plebiscycie portalu www.lubimyczytać.pl w roku 2018 „Dziewczęta wygnane” zostały nominowane do miana „Książki roku” w kategorii powieść historyczna; w tym samym plebiscycie w roku 2019 był nominowany „Świat w płomieniach”. Ożywioną dyskusję zebranych wywołał cykl „Wiatr ze Wschodu”, na który składają się „Czas białych nocy”, „Stalowe niebo”, Szkarłatna łuna”, „Za zasłoną chmur”.

 

Lektura powieści Marii Paszyńskiej to niezła lekcja historii, oparta na rzetelnej znajomości źródeł, to także wiele dobrych emocji, ukazujących wartość tolerancji, wielokulturowości, otwartości na dialog międzyreligijny. Aż nie chce się wierzyć, że w tak krótkim czasie od debiutu, będąc matką i żoną, pisząc stałe felietony do „Niedzieli”, Maria Paszyńska napisała tyle powieści. Życzmy sobie, abyśmy tak jak Autorka i jej dzieci, nie mogli przeżyć choćby jednego dnia bez czytania książek.

 

Maria Suchy – klubowiczka Dyskusyjnego Klubu Książki przy UTW-UR

------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: