Archiwum wydarzeń 2017

19-05-2017

Tydzień Bibliotek –
relacja z Filii nr 10

Jak co roku Filia nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowieaktywnie włączyła się do ogólnopolskiej akcji Tygodnia Bibliotek, trwającej w dniach od 8 do 15 maja br. pod hasłem ”BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!”

W tym czasie odbywały się w naszej placówce różnorodne spotkania mające na celu promocję książki, czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy.

8 maja 2017 w bibliotece odbyły się zajęcia z biblioterapii pt: ”CYBERPRZEMOC! KTO POMOŻE FIDZE?”, które prowadziła Renata Kozłowska – bibliotekarz, pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie. W warsztatach udział wzięli uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej nr 13 w Rzeszowie z wychowawczynią Jadwigą Fuglewicz. Dzieci z uwagą słuchały głośno czytanego opowiadania G. Kasdepke pt:” Figa”, brały udział w zabawach  integracyjnych oraz w dyskusji podczas, podczas której szukały odpowiedzi na pytanie: czym jest cyberprzemoc i jak się przed nią bronić? Uczestnicy na zakończenie zajęć wykonali  prace  plastyczne związane  z omawianym tematem.

9 maja 2017 dzieci z klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie brały udział w lekcji edukacyjnej z cyklu pt: ”EKOLOGICZNE WĘDRÓWKI GACKA”, którą prowadziła  Katarzyna Ruszała – prezes stowarzyszenia EKOSKOP. Tym razem bohaterem zajęć był motyl Modraszek. Uczniowie mogli wysłuchać ważnych informacji związanych ze środowiskiem życia tej grupy przyrodniczej, nie zabrakło jak zawsze licznych ciekawostek. Nasi goście mogli poznać kształt, wielkość i ubarwienie skrzydeł  najczęściej  spotykanych motyli. Dzieci pracując bardzo aktywnie w zespołach badawczych tworzyły historyjkę obrazkową związaną z kolejnymi etapami powstawania motylka i jego życiem.

10 maja br. w ramach Tygodnia Bibliotek naszym gościem była Joanna Jagiełło – pisarka, autorka powieści dla młodzieży, wierszy i opowiadań dla dzieci i dorosłych. W spotkaniu  przygotowanym wspólnie z Filią nr 3 WiMBP w Rzeszowie brali udział uczniowie 8 i 10 Gimnazjum w Rzeszowie z nauczycielami Małgorzatą Ożóg i Beatą Lewicką. Pisarkę i zgromadzonych gości serdecznie powitała Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie.
Pani Joanna w sposób bardzo interesujący przedstawiła warsztat swojej pracy, zdradziła skąd czerpie pomysły, kto jest pierwszym  recenzentem  i krytykiem jej książek. Wyczerpująco odpowiadała na zadawane przez  uczniów pytania. Spotkanie przebiegło w serdecznej  atmosferze – autorka  okazała  się miłą, pogodną i uśmiechniętą osobą,  z niezwykłą łatwością nawiązującą kontakt ze słuchaczami. Młodzież gromkimi brawami podziękowała Joannie Jagiełło za spotkanie prosząc o kolejne nowe książki.

Podczas Tygodnia Bibliotek 11 maja 2017 r. miało miejsce również spotkanie DKK, na którym zostały omówione niepublikowane wcześniej listy Wisławy Szymborskiej do Kornela Filipowicza pt: ”Najlepiej w życiu ma twój kot: listy”. Ta fascynująca lektura wzbudziła ogromne zainteresowanie i żywą dyskusję zgromadzonych pań.

12 maja br. w naszej bibliotece dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej nr 19 w Rzeszowie z wychowawcą Agatą Kisilewicz brały udział w grze edukacyjno - zabawowej pt: ”IGRZYSKA BAJKOWE” podczas, której wykazały się dużą znajomością najpopularniejszych utworów baśniowych i bajkowych.

Tydzień Bibliotek zakończyliśmy 15 maja konkursem czytelniczym pt: ”PRZYSŁOWIE PRAWDĘ CI POWIE”. Uczestnikiem turnieju była klasa IV ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie  z wychowawczynią Katarzyną Malicką. Podczas zmagań drużynowych, wykonując liczne zadania i rozwiązując szereg quizów i zagadek dzieci wykazały się dużą wiedzą ogólną, znajomością polskich przysłów, sprytem i spostrzegawczością.

Marta Tereszkiewicz

-----------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.