Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27278919 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2017

Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz „Najlepiej w życiu ma twój kot: listy” – Spotkanie DKK w Filii nr 10 – relacja

16-05-2017

Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz „Najlepiej w życiu ma twój kot: listy” –

Spotkanie DKK –

Filia nr 10

 

 

W czwartkowe popołudnie, 11 maja 2017 r., miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiono na nim fascynującą lekturę nie opublikowanych wcześniej listów pisanych przez Wisławę Szymborską i Kornela Filipowicza. Dyskusję nad książką wzbogaciła przygotowana przez Marię Suchy prezentacja multimedialna, zawierająca mniej znane fakty z życia autorów listów.

 

Jolanta Jędryka

 

Recenzje Klubowiczek:

Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz „Listy. Najlepiej w życiu ma twój kot”

 

Ach, cóż to za lektura! „Listy. Najlepiej w życiu ma twój kot” to bardzo osobista wymiana korespondencji między przyszłą laureatką literackiej Nagrody Nobla, a pisarzem, autorem 37 książek i 7 scenariuszy filmowych. Listy, liściki, karteczki – przepełnione emocjami, wręcz emanujące dobrą energią. W czasie czytania trzeba sobie samemu przypominać, ile lat mieli bohaterowie tej korespondencji, jakie trapiły ich dolegliwości zdrowotne i uciążliwości dnia codziennego, aby w pełni docenić doskonały humor, błyskotliwy dowcip i dystans do jakże nieprzyjaznej codzienności. W żadnym z listów nie znajdziemy narzekań czy utyskiwań na otoczenie, nie mówiąc już o użalaniu się nad sobą. „Listy…” to powinna być obowiązkowa lektura dla wszystkich zgorzkniałych malkontentów.

 

Ileż pasji, ileż energii miał w sobie Kornel Filipowicz, zapalony wędkarz, dla którego spartańskie warunki podróży i biwakowania, a z czasem wiek i choroby, nie stanowiły żadnej przeszkody. Wędkarstwo tylko niekiedy przegrywało z poczuciem obowiązku. Tej pasji było tyle, że z biegiem czasu nad wodą pojawia się także Wisława, chociaż to dama z zupełnie innej bajki, wychowanka krakowskich „urszulanek”.

 

Samą Wisławę Szymborską mieliśmy okazję poznać bliżej dzięki książce Michała Rusinka „Nic zwyczajnego” oraz w trakcie niezwykle ciekawego spotkania autorskiego z dawnym sekretarzem noblistki. Żadne słowa, podkreślające jej wielką skromność, życzliwość i otwartość dla ludzi, nie będą przesadą. A dzięki listom poznajemy także kobietę zakochaną, niespokojną co do dalszych losów znajomości, poważnie chorą, a równocześnie tryskającą humorem. Wiele sformułowań z jej listów potwierdza tezę, ujętą przez Komitet Noblowski w odniesieniu do jej wierszy: „zawierają głębię w każdym zdaniu”.

 

Niejako „wartością dodaną” lektury „Listów. Najlepiej w życiu ma twój kot” jest przypomnienie realiów drugiej połowy XX w. w PRL. Wielu czytelników zna te sytuacje z autopsji. Braki wszystkiego: od papieru listowego do podstawowych produktów spożywczych, od telefonów „przydzielanych” po protekcji z KW PZPR po nieznośne utrudnienia komunikacyjne. To wszystko jest jakby obok bohaterów tej korespondencji. Pracują, spotykają przyjaciół, bawią się, a nade wszystko pielęgnują uczucie.

 

Maria Suchy


----------------------------------------------------------------
 

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: