Archiwum wydarzeń 2014

Z JEŻYKIEM FRANUSIEM. Pierwsze spotkanie w Bibliotece z dziećmi w Filii nr 10 – relacja

23-10-2014

Z JEŻYKIEM FRANUSIEM.
Pierwsze spotkanie w Bibliotece z dziećmi – Filia nr 10

Wraz z inauguracją nowego roku szkolnego również i Filia nr 10 WiMBP w Rzeszowie rozpoczęła swoją działalność, promując czytelnictwo wśród najmłodszych, poprzez całoroczne, cykliczne spotkania w Bibliotece.

We wrześniu i w październiku na spotkania „Z Jeżykiem Franusiem” przybyły do nas dzieci z Przedszkola Publicznego nr 15 i 16, Szkoły podstawowej nr 2 oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 i 9 w Rzeszowie.

Dla sporej grupy dzieci była to pierwsza w życiu wizyta w Bibliotece. Na pierwsze spotkanie w tym wyjątkowym miejscu, pełnym interesujących i mądrych książeczek, zaprosił dzieci Jeżyk Franuś. Dzięki Jeżykowi przedszkolaki dowiedziały się co to jest Biblioteka i czym różni się od księgarni, zaznajomiły się z regulaminem obowiązującym każdego czytelnika i poznały zasady korzystania z karty bibliotecznej.

Podczas pogadanki nasi mali goście chętnie próbowali wyjaśniać pojęcia ściśle związane z każdą Biblioteką, takie jak: czytelnia, wypożyczalnia, bibliotekarz/bibliotekarka, księgozbiór. Wysłuchały też listu, jaki książki zostawiły dla dzieci i próśb książeczek dla przyszłych czytelników.

Wspólnie stworzyły plakat z najważniejszymi prośbami, które dotyczyły, m.in.: używania zakładki przy czytaniu, nie rysowania po wypożyczonych bajeczkach, odkładania książek we właściwe miejsce na półce, nie niszczenia książek, aby służyły dzieciom przez wiele lat.

Przedszkolaki wysłuchały również historii bohaterskiego jeżyka, pokolorowały jego postać, a na koniec pierwszego spotkania w Bibliotece mogły samodzielnie wybrać i pożyczyć do domu książkę.

oprac. Teresa Lorenc-Topolewicz

--------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.