Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105985 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2013

Malta i Sycylia - relacja z wyprawy rzeszowskiego podróżnika Mariana Krzywdy

11-02-2013

Malta i Sycylia

 

- relacja z wyprawy rzeszowskiego podróżnika Mariana Krzywdy

 

Kolejne spotkanie z naszym kolegą podróżnikiem Marianem Krzywdą w Klubie Ciekawej Książki odbyło się 7 lutego 2013 r., Zaprezentował nam kilkadziesiąt pięknych zdjęć ze swojej podróży po Malcie i Sycylii.

Jako pierwszą zwiedził Maltę – wyspę na Morzu Śródziemnym, której początki cywilizacji sięgają aż 5000 lat p.n.e. Na przestrzeni wieków władali nią Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie - wtedy to na wyspę przybył, jako więzień św. Paweł. Jest on patronem wyspy. Od 1530 roku, jako lenno wyspę otrzymał zakon joannitów, czyli Kawalerów Maltańskich. Wielki Mistrz Jean Parisot de la Valette zbudował miasto, które od jego nazwiska nazwano Valletta, zostało ono później stolicą Malty. Wyspa była kolonią brytyjską do 1974 roku, kiedy to proklamowana została Republika. Po Brytyjczykach pozostały jeżdżące do dzisiaj autobusy przywiezione z Wielkiej Brytanii w latach 50-tych. Pasją Pana Mariana Krzywdy są
starożytne zabytki. Opowiedział o świątyniach na Malcie i Gozo. Zwiedził też dawną stolica Malty, Mdinę liczącą ok. 4 tys. lat – kamienne miasto otoczone wysokimi murami z wieloma kościołami i katedrą św. Pawła z obrazem Najświętszej Maryi Panny namalowanym podobno przez św. Łukasza. Kolejne miasto to Rabat, słynące z rzymskich katakumb. Nasz podróżnik nazwał Maltę wyspą marzeń i słońca.

Kolejnym etapem podróży była Sycylia leżąca ok 100 km od Malty, największa wyspa na Morzu Śródziemnym z wulkanem Etną. Celem podróży były Syrakuzy - centrum kultury greckiej. Miasto gdzie żył i tworzył Archimedes, zginął on z rąk Rzymian podczas oblężenia miasta w czasie II wojny punickiej. Ciekawym obiektem jest Plac Archimedesa z piękną fontanną Diany.

Według Biblii ok. 59 roku n.e. z Malty przypłynął statek, na pokładzie, którego znajdował się ewangelista Łukasz i apostoł Paweł. W Syrakuzach zachowały się ruiny rzymskiego amfiteatru i zespołu architektonicznego (świątynia, portyk i teatr) oraz kamieniołomy - częściowo zniszczone - słynące z doskonałej akustyki. Często pełniły rolę więzienia. Trzy muzea w Syrakuzach gromadzą cenne zbiory archeologiczne. Zabytki z okresu średniowiecza to kościoły św. Mikołaja i św. Tomasza z XI i XII wieku. Syrakuzy wpisane są na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Członkom DKK zdjęcia z Sycylii przybliżyły i poszerzyły informacje o poznanej rok wcześniej wyspie z powieści Marleny de Blasi „Tamtego lata na Sycylii”.



Małgorzata Chlebowska

_______________________________________________________________________________

GALERIA:

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: