Archiwum wydarzeń 2013

19-06-2013

Zakończenie roku akademickiego 2012/2013
Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Filii nr 10

Dnia 13 czerwca  2013 r. w WiMBP w Rzeszowie - Filii nr 10 odbyło się ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pani Małgorzata Chlebowska, moderator Klubu Ciekawej Książki  i zarazem prowadząca grupę Dyskusyjnego Klubu Książki otrzymała od Dyrektor WiMBP Barbary Chmury podziękowanie za owocną współpracę i zaangażowanie w promowanie kultury czytelniczej wśród osób związanych z UTW.

Ostatnie spotkanie w ramach DKK było poświęcone książkom  S. Kopera.

J. Jędryka

Sławomir Koper „Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej” i „Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej”

Hitem czytelniczym roku 2012/2013 stały się książki Sławomira Kopera. Wraca on w nich do czasów 20-lecia międzywojennego i pokazuje ten okres z innej perspektywy – nie poprzez fakty i wydarzenia historyczne, ale przybliżając życie codzienne, prywatne i towarzyskie wybranych osobowości ówczesnego establishmentu politycznego i kulturalno-artystycznego oraz miejsca, w których bywali.

W pierwszej części pokazane są sylwetki m.in. Marszałka Piłsudskiego, Dołęgi Mostowicza, Wieniawy Długoszowskiego, ministra Becka i jego żony, czyli postaci, o których stosunkowo się już dużo wie, a mimo to udało się autorowi ukazać fakty nieznane. Sięga on do wspomnień ówczesnych bywalców, ich korespondencji, często jeszcze niedrukowanej oraz do doniesień i relacji prasowych.

Druga część może być o tyle ciekawsza, że szerszemu gronu czytelników życie prywatne postaci ze świata kultury i sztuki mogło być dotychczas mniej znane, a zebranie  przez autora faktów z ich życia nieznanych publicznie, stanowi na pewno element interesujący i zachęcający do bliższego zapoznania się z nimi. A są prezentowane m.in. sylwetki: Franza Fishera – barda, gawędziarza (np. animował widownię, gdy chciał wysłuchać interesujących go wykładów); Leśmiana, za którym szalały kobiety mimo niezbyt jego dużej postury, ale widocznie posiadł sztukę ars amandi; małżeństwa Stryjeńskich – pary artystów malarzy; Rubinsteina i jego żony Nelly z Młynarskich, Witkacego – są cytowane jego intymne listy do żony; Boya i Ireny Krzywickiej – na ich opinie często powołuje się Koper. Przybliża on nam także modne miejsca, w których toczyło się życie elit, w Warszawie będzie to m.in. legendarna „Adria” i „Ziemiańska” – lokal dla wybranych oraz Zakopane, miejsce kultowe w tym czasie.

Czyta się więc te książki z zainteresowaniem, gdyż też są napisane komunikatywnym językiem. Czekamy z niecierpliwością na kolejną pozycję S. Kopera pt. „Kobiety PRL-u”.

oprac. Ewa Wójcik, słuchaczka UTW

------------------------------------------------------