Archiwum wydarzeń 2013

PSZCZÓŁKA MAJA w BIBLIOTECE - podsumowanie rocznego cyklu spotkań z dziećmi w Filii nr 10

07-06-2013

PSZCZÓŁKA MAJA
– podsumowanie spotkań animacyjno-czytelniczych z pięciolatkami  w Filii nr 10

Jest gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie,
Świat, w którym baśń ta dzieje się,
maleńka pszczółka mieszka w nim,
co chce wieść wśród owadów prym.
Tę pszczółkę, którą tu widzicie zowią Mają...
Wszyscy Maję znają i kochają...

Biblioteka – Filia nr 10 przy ul. Podchorążych jak co roku przygotowała cykl spotkań dla dzieci z grup pięciolatków z Przedszkoli nr 15 i 16 w Rzeszowie. Tym razem inspiracji do ich realizacji dostarczyła nam książka niemieckiego autora Waldemara Bonselsa pt.: ”Pszczółka Maja i jej przygody”.

Maluchy podczas odwiedzin w Bibliotece, poznały nie tylko Maję, ale również  pozostałych owadzich bohaterów, których polubiła lub wyratowała z opresji Pszczółka : obżartucha i śpiocha Gucia, melancholijnego pasikonika Filipa, zaradną dżdżownicę Magdę, złośliwą pajęczycę Teklę i wynalazcę - myszkę Aleksandra.

Każde ze spotkań pozwoliło dzieciom, razem z pszczółką Mają, poznawać świat przyrody i odkrywać jak jest on fascynujący. Bardzo w tym pomocną była rozsypanka obrazkowa, którą układały maluchy w formie domina. Dzięki  niej poznawały bogate życie łąki i jej mieszkańców.

W trakcie zajęć przedszkolaki uczestniczyły w licznych konkursach i quizach, podczas których rywalizowały wykonując różne zadania, rozwijając swój refleks, spostrzegawczość i spryt,  jak to miało miejsce w czasie tkania pajęczej sieci z wełny z pajęczycą Teklą, czy podczas odszukiwania i uzupełniania brakujących elementów w ilustracji. Dzieci brały również udział w zabawach  ruchowo–rytmicznych. Zaproponowaliśmy „porządną” naukę latania, podczas której dzieci naśladowały odgłosy i lot pszczół, urządziliśmy zawody w skakaniu z kwiatka na kwiatek, zbieranie pyłku kwiatowego oraz wyścig dżdżowniczek.

Przedszkolaki doskonaliły również swoje umiejętności manualne nadając odpowiednich barw kolejnym postaciom, które poznawały. Urozmaiceniem zajęć były oglądane przez milusińskich z wielkim zainteresowaniem  odcinki  bajki o przygodach Mai i jej przyjaciół. Z zaangażowaniem dzieciaczki uczyły się na pamięć słów tytułowej piosenki z dobranocki pt: ”Pszczółka Maja”, aby podczas ostatniego spotkania pięknie ją zaśpiewać.

Mamy nadzieje, że cykl spotkań z Pszczółką Mają i jej przyjaciółmi dostarczył przedszkolakom wiele radości i niezapomnianych wrażeń oraz pozwolił na lepsze poznanie świata przyrody i  rozbudził pasję do dalszego go odkrywania.

oprac.  Marta Tereszkiewicz

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.