Archiwum wydarzeń 2013

Spotkanie autorskie z LUDWIKĄ WŁODEK - Dyskusyjny Klub Książki - Filia nr 10

21-05-2013

Ludwika Włodek gościem Dyskusyjnego Klubu Książki
w Filii nr 10 przy ul. Podchorążych 1 w Rzeszowie.

Niecodzienny przebieg miało spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zorganizowane 16 maja 2013 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie - Filii nr 10. Gościem spotkania była pani dr Ludwika Włodek – prawnuczka Jarosława Iwaszkiewicza, dziennikarka, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego.

Z ciekawością czekaliśmy na to spotkanie, gdyż naszego gościa wcześniej poznaliśmy jako autorkę książki pt. „Pra. Opowieść o rodzinie Iwaszkiewiczów”, napisanej szczerze, ale z taktem i humorem.

Stąd i nasze oczekiwania – jaką osobą prywatnie jest autorka tak świetnie władająca językiem i otwarta w swoich wypowiedziach? I nie zawiedliśmy się! Pani Ludwika Włodek (piękne imię ma z tradycji rodzinnej po swojej babce) okazała się osobą bezpośrednią, lubiącą i umiejącą mówić o sobie i o swojej pracy – trochę typ gawędziarza, uśmiechnięta, pełna energii.

Autorka chętnie odpowiadała na pytania uczestników spotkania, których interesowały wątki historii rodzinnej poznane z książki. Nie unikała też kontrowersyjnych spraw czy osobistych pytań. Poznaliśmy również motywy, które skłoniły ją do spisania opowieści rodzinnych, proces powstawania książki oraz reakcje członków rodziny na jej wydanie.

Dowiedzieliśmy się także o innych jej pasjach, jakimi są podróże i fascynacja   Wschodem - szczególnie Indiami, które mają odbicie w jej pracy dziennikarskiej jak również naukowej na Uniwersytecie. W jednym z kwietniowych numerów „Wysokich obcasów” - dodatku do Gazety Wyborczej, drukowany był jej artykuł o ukrywanym problemie wykorzystywaniu kobiet podczas  pogromu Ormian w 1915 r.

Liczymy, że możliwe będzie kolejne spotkanie z panią dr Ludwiką Włodek, na którym opowie nam i o tych swoich zainteresowaniach, tym bardziej, że właśnie przygotowuje książkę ze swoimi reportażami.

Spotkanie w DKK, które prowadziła kol. Małgorzata Chlebowska, zaszczyciły swoją obecnością Wicedyrektor WiMBP Rzeszowie - Monika Ohar-Pawiak oraz Starościna UTW Danuta Kamieniecka-Przywara.

oprac. Ewa Wójcik,
członek DKK