Archiwum wydarzeń 2011

Spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Filii nr 10

22-02-2011

W ramach kontynuacji spotkań czwartkowych w dn. 17.02.2011r. odbyło się w naszej bibliotece spotkanie grupy czytelniczej Klubu Ciekawej Książki działającej przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Rozpoczynając spotkanie pani Małgorzata Chlebowska moderator UTW, zachęcała uczestników do przeczytania książek Barbary Rybałtowskiej szczególnie polecając cztero-tomową sagę rodzinną.

Głównym tematem spotkania klubowiczów była twórczość Vargasa Llosy Mario -jednego z najwybitniejszych pisarzy iberoamerykańskich i hiszpańskich, dziennikarza, myśliciela, polityka, Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2010 r.

Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy prelekcji pani Ewy Wójcik - słuchacza UTW , która w ciekawy sposób przedstawiła historię rodziny ,małżeństwa, nauki oraz twórczość i osiągnięcia Noblisty.

Panie mogły zapoznać się z wygłoszoną mową noblowską zamieszczoną w Gazecie Wyborczej, której fragmenty przytoczła prelegentka.

Wybrane cytaty :
„Czytanie to najważniejsza rzecz, jaka mi się w życiu przydarzyła”
„Gdyby nie dobre książki, które przeczytałem, miałbym dużo węższą wizję świata”
„Bylibyśmy gorsi, niż jesteśmy, bez dobrych książek, które czytamy”
„Dobra literatura przerzuca mosty miedzy różnymi ludami i ludźmi”
„Literatura rodzi braterstwo i przyćmiewa granice, które miedzy mężczyznami i kobietami wytyczają niewiedza, ideologie, religie, języki i zwykła głupota”
„Kocham literaturę ponad wszystko, ale nie podoba mi się pomysł bycia pisarzem zamkniętym w swojej wieży z kości słoniowej, odciętym od reszty świata. Nie napisałbym połowy swoich powieści, gdyby nie dziennikarstwo, gdyby nie moje felietony czy reportaże”.

Jego karierę zapoczątkowała powieść Miasto i psy, która otrzymała nagrodę Biblioteca Breve i Nagrodę Krytyki. Napisał też inne powieści cieszące się uznaniem czytelników i krytyków na całym świecie : - Wyzwanie , Zielony dom, Szczeniaki , Rozmowa w Katedrze, Pantaleon i wizytantki , Ciotka Julia i skryba , Wojna końca świata, Historia Alejandra Mayty, Kto zabił Palomina Molero?, Gawędziarz, Pochwała macochy , Lituma w Andach, Święto kozła , Raj tuż za rogiem , Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki…

W swojej twórczości ukazuje rzeczywistość i historię najnowszą Ameryki Łacińskiej. Jest laureatem wielu hiszpańskich i latynoamerykańskich nagród literackich. Otrzymał również z rąk Króla Hiszpanii Juan Carlos I tytuł szlachecki markiza.