Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27103187 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

Spotkanie Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku

20-01-2011

20. stycznia 2011 roku w Filii nr 10 WiMBP przy ul. Podchorążych 1 odbyło się kolejne spotkanie Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członków Klubu Interesującej Książki.


Tym razem Słuchacze prezentowali swoje ulubione książki, takie które chcieliby mieć w biblioteczce, do których chętnie wracają, które wywarły na nich wrażenie lub zapadły w pamięć, takie do których wraca się z sentymentem, i które można polecić…Co łatwe do przewidzenia, prezentowane książki były różne, tak jak różne są zainteresowania Słuchaczy.


Tak więc jedna z pań zaprezentowała książkę, którą przeczytała ostatnio, a która ją zadziwiła i, jak sama stwierdziła, zaszokowała. Była to książka Sławomira Kopra „Życie prywatne elit II Rzeczpospolitej”. Czasy Drugiej Rzeczypospolitej to niezwykle barwny okres w dziejach naszego kraju. Elitę polityczną tworzyli wówczas ludzie o wielkich zasługach, ale i oni popełniali błędy i miewali swoje słabości. Wielu tajemnic związanych z życiem i śmiercią ludzi, którzy tworzyli elitę polityczną i społeczną II Rzeczpospolitej nie można po latach ostatecznie wyjaśnić. Ksiązka uświadamia czytelnikowi, że wielcy ludzie, którzy tworzą historię, są jednocześnie zwykłymi ludźmi, którzy mają problemy rodzinne i uczuciowe, nałogi, kłopoty finansowe, itp. Często tajemnice historii są jednocześnie tajemnicami związanymi z prywatnym życiem i, jako pilnie strzeżone, przepadają wraz ze śmiercią człowieka.

 

Wśród innych książek prezentowanych przez Słuchaczy znalazły się: ksiązki historyczne, np Synowie Napoleona  Jadwigi Dackiewicz, społeczno- obyczajowe, np. Kamienne tablice  Wojciecha Żukrowskiego, Bikini  Janusza Leona Wiśniewskiego, książki traktujące o dylematach filozoficzno-maralnych, ukazujących w sposób metaforyczny sens życia i cierpienia, np. Mały Książe  A. de Saint Exupery’ego, książki bliższe duchowości, np. Anthony’go de Mello, Prorok  Khalila Gidrana. Słuchacze zaprezentowali tez poezję Władysława Broniewskiego, wskazali na ulubione fragmenty Pana Tadeusza.


Przytaczali cytaty, które ich zadaniem zasługują na uwagę. Jak stwierdzili, ksiązki mogą być pretekstem do własnych przemyśleń, nieraz wymagają wysiłku i skupienia, czasem zaskoczą lub rozśmieszą i wprawią w dobry nastrój, pomagają nabyć dystansu do swojego życia i problemów.

Do wspomnianych wyżej tytułów można by dołączyć książkę uczestnika spotkań, Słuchacza UTW, pana Mariana Krzywdy, podróżnika - pasjonata, A kamienie umierają ostatnie. Pan Marian przelał na karty książki swoją fascynację Bliskim i Dalekim Wschodem, zabytkami , kulturą i życiem codziennym. Pan Marian posiada umiejętność rozmawiania z… kamieniami. Rozumie o czym mówią budowle kamienne, wzniesione w ogromnym trudzie, symbole dawnej wielkości.


oprac. Justyna Trojnar

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: