Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27104630 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Spotkanie Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Filia nr 10

21-01-2010

21 stycznia 2010 r. w Filii nr 10 przy ul. Podchorążych 1 odbyło się spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pn. „Leningrad, Sankt Petersburg w literaturze pięknej”. Słuchaczka UTW pani Janina Piekło-Mach przygotowała wykład dotyczący Sankt Petersburga.


Pani Janina podzieliła się wrażeniami ze swej podróży do tego miasta, zapoznała słuchaczy z interesującą historią miasta którego nazwa ulegała zmianie w ciągu wieków. Petersburg został założony w 1703 r. przez Piotra I przy ujściu rzeki Newy do Zatoki Ryskiej, na bagnach. Głównym marzeniem cara była budowa nowoczesnego miasta na wzór europejski, które miało świadczyć o narodzinach potęgi państwa rosyjskiego. Budowa portu i miasta-twierdzy na ternach odebranych Szwecji miały zapewnić bezpieczeństwo Rosji i dostęp do Morza Bałtyckiego. Do budowy miasta ściągnięto specjalistów z całej Europy, którzy osiedlali się początkowo całymi koloniami, z czasem ulegli rusyfikacji i wytworzyli specyficzną narodowość Petersburską. Z najdalszych krańców Rosji przesiedlano chłopów pańszczyźnianych rzemieślników i żołnierzy. Nowoczesne miasto budowano w błyskawicznym tempie. Już w 1712 r. Petersburg ustanowiono stolicą Rosji odbierając na 200 lat znaczenie Moskwie. W pierwszej połowie XVIII w. skoncentrowano się na budowie budynków państwowych. W drugiej połowie XVIII w. w Petersburgu powstawały głównie pałace oraz świątynie. Równolegle z rozbudową Petersburga w mieście powstawały instytucje kulturalne jak: Carska Szkoła Baletu, teatry, filharmonia; naukowe, jak: Akademia Morska, Szkoła Inżynieryjna, Akademia Nauk, Instytut Górniczy. W wieku XIX Petersburg stał się światową metropolią i stolicą Imperium. W 1819 r powstał Uniwersytet. W 1825r wybuchło tutaj powstanie dekabrystów. Wraz z postępującą rewolucją przemysłową i rozwojem kapitalizmu Petersburg stał się areną licznych demonstracji politycznych w 1905 r.. Po wybuchu I wojny światowej Petersburg przemianowano na Piotrogród. Porażki na frontach I wojny oraz pogorszenie warunków życia robotników doprowadziły w 1917r. do rewolucji październikowej (bolszewickiej). Nowy, komunistyczny rząd przeniósł stolicę w 1918 r. do Moskwy. W 1924 r. niedługo po śmierci Lenina miasto przemianowano na Leningrad. Nazwa ta utrzymała się aż do roku 1991r w którym miasto odzyskało swoją pierwotną nazwę Sankt Petersburg. Najstraszniejszym okresem w historii miasta był czas II wojny światowej. Wraz z wkroczeniem wojsk niemieckich w rejon Leningradu, rozpoczęła się tzw. blokada Leningradu. W czasie niemalże 900 dni oblężenia w wyniku bombardowań, głodu oraz chorób w Leningradzie zmarło ponad milion osób.


Obecny Petersburg jest drugim co do wielkości miastem w Federacji Rosyjskiej, liczy ok. 5 mln. mieszkańców, zajmuje powierzchnię 670 km², z czego 10% stanowią rzeki i kanały, stąd wzięła się nazwa Północna Wenecja. Ozdobą miasta jest 400 mostów ( w tym 21 zwodzonych co pozwala na pływanie po Newie statków morskich i rzecznych). Sprawia to niesamowite wrażenie zwłaszcza w okresie białych nocy które stały się symbolem tego miasta. Petersburg jest stolicą rosyjskiego baletu znanego na całym świecie.


Pani Janina zwróciła także uwagę na otaczające Petersburg miejscowości: Peterhof (barokowy pałac z otaczającymi parkami ze 144 fontannami i kanałem) i Carskie Sioło (Pałac Jekateryński z Wielką Salą Tronową i zrekonstruowaną Bursztynową Komnatą), jedno z największych centrum muzealnych Rosji i świata.


Podzieliła się wrażeniami ze zwiedzania muzeum Ermitażu obejmującego zespół budynków: Mały Ermitaż, Stary Ermitaż i Nowy Ermitaż oraz Pałac Zimowy (wzorowany na francuskim Wersalu). Ermitaż jest nie tylko monumentalnym zespołem architektonicznym, kolekcją dzieł sztuki światowej, ale głównie świadectwem historycznej przeszłości związanej z narodzinami, rozkwitem i zmierzchem głównej carskiej rezydencji Sankt Petersburga.

 

Prelegentka zaprezentowała zdjęcia najciekawszych zabytków, takich jak:

 

  • Twierdza Pietropawłowska na wyspie Zajęczej, najstarsza budowla miasta w której do rewolucji październikowej trzymano więźniów politycznych m. inn. Dekabrystów; Dostojewskiego, Gorkiego, Trockiego. Tu skazano na śmierć syna Piotra I. Symbolem twierdzy i carskiej władzy jest Sobór Pietropawłowski z 122m iglicą, miejsce pochówku wszystkich carów. W roku 1998r dokonano również ceremonii pogrzebowej ostatniej rodziny carskiej.
  • Ławra Aleksandra Newskiego – klasztor (siedziba patriarchy Petersburga) gdzie na jednym z cmentarzy spoczywają: Piotr Czajkowski, Modest Musorgski, Nikołaj Rymski Korsakow i Fiodor Dostojewski.
  • Pomnik Piotra I - Jeździec Miedziany na Placu Senackim.
  • Sobór Izaakiewski (główna świątynia imperium) na placu Izaakiewskim z pomnikiem Piotra I.
  • Sobór Kazański na wzór Bazyliki Św. Piotra w Rzymie zbudowany po zwycięstwie nad Napoleonem z ikoną matki boskiej Kazańskiej i pomnikiem Kutuzowa na placu przed świątynią.
  • cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego (Zbawiciela na Krwi) zbudowana na miejscu zamachu na cara Aleksandra II, wzorowana na moskiewskiej cerkwi Wasyla Błogosławionego w stylu neorosyjskim. Wnętrza całkowicie pokryte obrazami mozaikowymi.


Prelegentka wskazała także na „wątki leningradzkie” w literaturze pięknej, oraz przybliżyła sylwetki pisarzy i artystów związanych z tym miastem, klasyków literatury rosyjskiej, takich jak: Aleksander Puszkin, Nikołaj Gogol, Fiodor Dostojewski, jak również poetów i pisarzy współczesnych jak: Anna Achmatowa, Paullina Simons, Ryszard Kapuściński.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: