Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27105352 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2019

S. Małgorzata Chmielewska „Sposób na (cholernie) szczęśliwe życie” - spotkanie DKK w Filii nr 10

27-11-2019

S. Małgorzata Chmielewska „Sposób na (cholernie) szczęśliwe życie” - spotkanie DKK w Filii nr 10

 

21 listopada 2919 r. w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie  odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem w bibliotece dyskutowano o książce „Sposób na (cholernie) szczęśliwe życie”. Jest to wywiad-rzeka, jaki przeprowadzili Piotr Żyłka (współautor książki z ks. Janem Kaczkowskim „Życie na pełnej petardzie”) oraz Błażej Strzelczyk (dziennikarz „Tygodnika Powszechnego) z s. Małgorzatą Chmielewską.

 

Jolanta Jędryka

 

S. Małgorzata Chmielewska „Sposób na (cholernie) szczęśliwe życie”
Rozmawiają Błażej Strzelczyk, Piotr Żyłka

 

Bohaterka wywiadu „Sposób na (cholernie) szczęśliwe życie” siostra Małgorzata Chmielewska to urodzona 20 marca 1951 w Poznaniu przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”. Mimo, że nie wyniosła z domu wychowania religijnego, a w wieku lat 10 została „ekskomunikowana” z lekcji religii, po ukończeniu biologii na Uniwersytecie Warszawskim zwróciła się w stronę katolicyzmu. Zanim została siostrą zakonną, pracowała z niewidomymi dziećmi w Laskach, organizowała pomoc dla więźniarek. Do Wspólnoty „Chleb Życia” wstąpiła w 1980, śluby zakonne złożyła we Francji  w 1998. Jej doświadczenia i wspomnienia z tamtych lat przewijają się stale w treści wywiadu, który przeprowadzają dwaj młodzi dziennikarze Błażej Strzelczyk i Piotr Żyłka. Mimo wieku emerytalnego, siostra jest bardzo aktywna. Nadal jako przełożona zarządza Wspólnotą „Chleb Życia”, prowadzi domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn. Z troską i miłością wyraża się o osobach z marginesu, które często bez własnej winy straciły dom i podstawy materialne bytu. Osoby wykluczone próbuje przywrócić do społeczności poprzez stworzenie dla nich miejsc pracy; jest niezwykle dobra dla potrzebujących, ale wprowadza też surowe zasady, których złamanie powoduje natychmiastowe wyrzucenie ze wspólnoty.

 

Przed laty adoptowała chorego na padaczkę, niepełnosprawnego chłopca, którym opiekuje się z ogromnym oddaniem. W trakcie wywiadu w naturalny sposób wielokrotnie używa określenia „mój syn”. Mimo licznych obowiązków i obciążeń dnia powszedniego, prowadzi katechezę, wyjeżdża z wykładami i prelekcjami, prowadzi bloga. Jest bardzo zasadnicza i niekiedy radykalna w swoich poglądach, przy wielu okazjach podkreśla, jak ważna jest miłość, na którą przecież nie da się zrobić biznesplanu. Podczas wywiadu zwraca uwagę, jak istotne jest, aby mieć odwagę spojrzeć w oczy biedakowi, bezdomnemu, opuszczonemu. Siostra Chmielewska mówi niezwykle prostym językiem o tym, co jest w życiu najważniejsze i skąd brać siłę do działania, gdy wszystko się wali, jakie znajdować motywacje, aby codziennie z radością podnieść się z łóżka i dalej służyć bliźnim. Postać niezwykle silna, charyzmatyczna, budząca podziw i respekt, a jednocześnie bardzo czuła i wyrozumiała dla naprawdę potrzebujących.

 

Książka „Sposób na (cholernie) szczęśliwe życie” siostry Małgorzaty Chmielewskiej jest warta polecenia jako lektura, ale także jako zakup, z którego dochód wspiera Fundację Domy Wspólnoty Chleb Życia, prowadzoną przez siostrę Małgorzatę Chmielewską.

 

Maria Suchy

----------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: